Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuana je na severu Čech hitem

Ústí nad Labem – Hrůza! Říká Národní protidrogová centrála o pěstování konopí na severu Čech.

1.4.2010
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek večer odhalili policisté moderní pěstírnu konopí v části Jablonce nad Nisou – Kokoníně. Jde o dosud největší úlovek v Libereckém kraji. Policie zároveň obvinila dva cizí státní příslušníky, pobývající na území ČR legálně.Foto: DENÍK/ Jan Škvára

Marihuana patří k největším drogovým hitům severu Čech. A nikoho nepřekvapí, že v tom mají ve velmi mnoha případech prsty Vietnamci. Říká to zpráva protidrogové centrály za minulý rok.

„Vietnamci tvoří druhou nejpočetnější skupinu cizinců po Ukrajincích. Celostátně i krajově u vás představují v oblasti drog Vietnamci problém. Vždyť odhalených 64 % pěstíren je ve vietnamské režii. Ale to není problém jen severu Čech, ale celoevropský,“ uvedl pro Deník již v únoru ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Jeho slova potvrzuje i právě vydaná výroční zpráva, ve které je o severu Čech uvedeno následující: „Na území Ústeckého a Libereckého kraje bylo za rok 2009 nejvíce případů spojeno s výrobou a distribucí metamfetaminu a indoor pěstírnami konopí.

Vietnamská stopa

Zapojení vietnamské komunity do indoor pěstování konopí na teritoriu Ústeckého a Libereckého kraje v roce 2009 bylo poměrně masivní. Územními odbory PČR bylo odhaleno a zlikvidováno velké množství těchto indoor pěstíren. Více se do této činnosti zapojují také občané České republiky.

Odhalení pěstíny konopí
na Jablonecku. Video ze zásahu policie. Čtěte ZDE

Následně je produkce z výše uvedených pěstíren distribuována jak v Česku, tak i v zahraničí. V oblasti zásilek a dovozu heroinu a kokainu do České republiky došlo k mírnému nárůstu případů. Kvalita (respektive čistota) zadrženého kokainu se pohybovala přibližně kolem patnácti procent. Vzhledem k módní vlně zneužívání kokainu můžeme v dalším období čekat nárůst poptávky po kokainu i na území Ústeckého a Libereckého kraje.“

Jaká je celorepubliková prognóza? Podle výroční zprávy: „Lze předpokládat, že se počet ilegálních indoor pěstíren nacházejících se v ČR nesníží. Marihuana je velmi výnosným artiklem. Vysoké zisky s minimálními náklady jsou dostatečně motivující, aby pěstitelé v pěstování ve velkém rozsahu pokračovali.

Konopí miluje elektřinu a policie o tom ví
Z pohledu policie se daří ilegální indoor pěstírny dosti často odhalovat. Zásluhu na tom má i spolupráce se zástupci energetických distribučních firem, kteří jsou často první, kdo zjistí podezřelé skutečnosti – např. neúměrná spotřeba elektřiny z jediného odběrného místa či velké úniky z rozvodných sítí v jednom místě.
Z výroční zprávy za rok 2009 Národní protidrogové centrály

Také pervitin

Rovněž byly zaznamenány případy organizování zásilek a dovozu heroinu a kokainu do ČR a následné distribuce na území Ústeckého kraje.
Zajištěné laboratoře na výrobu pervitinu (metamfetaminu) na teritoriu Ústeckého a Libereckého kraje a expertizy ze zajištěných látek potvrzují, že v drtivé většině byly k výrobě metamfetaminu zneužity volně prodejné léky s obsahem pseudoefedrinu.

Pocházely z lékáren v ČR a dále to byly léky dovezené ze sousedních států. Jedná se především o léky Reactine Duo, Acatar a Sudafed ze Spolkové republiky Německo a Polska. K následné distribuci pervitinu dochází jak na území Ústeckého a Libereckého kraje, tak zejména v příhraničních oblastech SRN. Byly zaznamenány i případy výměny metamfetaminu (krystalu) za léky s obsahem pseudoefedrinu.

Autor: František Roček

Místo události:
1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tenis. Ilustrační snímek.

Kam za sportem o víkendu 20.–22. říjen

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení