Nová trať na novém místě byla kratší, ale o to víc intenzivní a divoká víc než ta předchozí. Byla to skutečná prověrka pro všechny závodníky. Manizales je známý také svojí diváckou kulisou, která byla letos ještě větší, hlasitější a hnala závodníky ulicemi až do cíle. A byl to právě český závodník Tomáš Slavík, který zajel nejrychlejší jízdu a stal se tak “Campeón del Urbano Manizales“.

Za chybičky zaplatili

„V Manizales jsem už podruhé, loni jsem měl trochu smůlu ve finálové jízdě, kdy mi uklouzlo přední kolo na přechodu pro chodce, šel jsem k zemi a bylo po nadějích. Letos organizátoři změnili umístění tratě, která byla sice trochu kratší, ale o to víc nabroušená, rychlá a technická. Každá mini chybička se na takové trati počítá a nevyplácí se, jelikož následky můžou být opravdu nepříjemný. Tento závod je taky známý svoji atmosférou a jinak tomu nebylo ani letos. Ve finálové jízdě jsem se samozřejmě snažil jet, co nejrychleji a nejčistěji. Riskování zde není na místě a čistota vyrovnané jízdy tady vítězí. Dostal jsem se hodně blízko k definici perfektní jízdy a beru parádní první místo. Mise splněna! Je to skvělej pocit být zpět na nejvyšším stupni tady v Jižní Americe, tratě jsou zde úplně jinej svět a něco odlišného než jsme zvyklí v Evropě. Díky organizátorům, kteří vše perfektně zmákli. Už se moc těším na další ročník. Díky všem, co mi pomáhají na mojí cestě,“ vzkazuje úspěšný Jablonečák všem svým fanouškům.

Basketbal. Ilustrační snímek
Sportovní tipy: Kam vyrazit za sportem na Jablonecku o víkendu

Tomáš se nyní připravuje v Kolumbii na další závod a tím je Copa de America 4X, tedy největší fourcrossový závod, který se jede v Brazílii. Tento závod má obrovskou sledovanost prostřednictvím GLOBO TV, která má při svém přímém přenosu více než pět milionů sledujících. The Crowd – jedna z nejdůležitějších věcí, když závodíte v Manizales. Jsou hlasité, divoké a fandí vám shora dolů. Naprosto neskutečný pocit, že plná rychlost klesá z metrů na cílové místo.“

Kdo je Tomáš Slavík

Tomáš Slavík je elitní MTB biker ve fourcrossu. Poté, co se postupně vyšplhal na vrchol na národní úrovni, začal makat i směrem do světa, kde dnes nemá konkurenci.

Hned první sezóna v roce 2009 předznamenala Tomášův obrovský potenciál a rok na to už zvedal nad hlavu trofej pro světového šampiona ve fourcrossu. V roce 2011 skončil celkově třetí ve Světovém poháru UCI a poté, co UCI vyřadila fourcross ze svého programu Světového poháru, kraloval nově vzniklému seriálu 4X Pro Tour.

Jablonečtí Vlci. Ilustrační fotografie.
Vlci v Děčíně podlehli až na nájezdy, připsali si alespoň cenný bod

Vyhrál každý závod a stal se celkovým šampionem za rok 2012. V roce 2016 se stal King of Crankworx 2016, celkovým šampionem v Downmall series a světovým šampionem 4X pro Tour World Series. A teď ještě něco mimo závodění. Baví ho stavět fourcrossové a BMX tratě, v Jablonci je autorem bikeparku.