„Končíme velký tréninkový blok a světový šampionát představuje vhodnou příležitost k poměření výkonnosti," říká trenér žen Jiří Holubec. „Holky neměly speciální přípravu, neladily formu, ani neznáme soupeřky, ale věřím, že budou vidět. V přípravě se mi hodně líbila Jitka Landová, tak snad svoji výkonnost potvrdí, přestože střelecky se zatím pohybuje na houpačce," dodal Holubec.

Trenér Vlastimil Vávra s sebou veze čtveřici juniorů, které vzešla z pořadí žebříčku. „Nyní jsme několik týdnů trénovali v domácích podmínkách. Šampionát vidím proto také jako příležitost ke změně prostředí a možnost poměřit síly se zahraniční konkurencí. To je vždy motivující, ale hovořit o ambicích je obtížné. Budeme se pohybovat ve vysoké nadmořské výšce a jezdit na dráze, kterou neznáme. Očekávám u kluků respekt k neznámé trati. Na kolečkových lyžích bývá obecně vyšší," tvrdí Vlastimil Vávra.

Šampionát odstartuje čtvrtečním dopoledním závodem smíšených štafet juniorů a juniorek na 2x6 a 2x7,5 km. Odpoledne je pak na programu stejná trať, ale pro dospělé kategorie.

Dále se bude závodit až v sobotu, kdy budou v Itálii odstartovány sprinty. Nejprve se v 9.45 hodin na trať 7,5 km postaví juniorky. Junioři mají svůj start na 10 km ve 12 hodin, kratší trať pojedou ženy ve 14.30 a muži svůj závod na 10 km odstartují v 16.30 hodin.

Poslední den mistrovství bude patřit stíhacím závodům. V 9.30 hodin odstartují juniorky na 10 km. Následovat budou v 11.15 junioři na trati 12,5 km. Ženy do svého závodu na 10 km trati vyjedou v 13.15 a posledním závodem šampionátu bude stíhačka mužů na 12,5 km, která odstartuje v 15 hodin.

Česká nominace pro MS 2013 na kolečkových lyžích

Ženy: Lea Johanidesová, Jitka Landová, Barbora Tomešová; juniorky: Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Pavla Šaldová; junioři: Jan Burian, David Tolar, Adam Václavík, Tomáš Vojík.

(tjh, biatlon.cz)