Řada lidí si myslí, že pro sáňkování není až tak důležitá fyzička, vždyť se „jen" jede z kopce dolů. Opak je ale pravdou. Na závodníky působí velké přetížení v zatáčkách, na řízení saní je potřeba každý sval v těle. Proto je letní dril nedílnou součástí sáňkařského sportu. „Navíc pak odjedeš třeba šest Světových pohárů, k tomu mistrovství světa a Evropy, jeto osm závodů. Začneš v prosinci, pořád přejíždíš a v únoru končíš. Do toho jsou výcvikové kempy, prostě fyzička tam musí být," upřesňuje Stanislav Ptáčník, šéftrenér SCM.

Ten má na starosti hlavně mladé závodníky, kteří budou v dalších letech závodit mezi dospělými, a jednou nahradí české stálice bratry Brožovi ze Smržovky. „Z devadesáti procent jsou v družstvu sáňkaři, co se připravují na olympiádu mládeže (YOG 2016), tam jsou čtyři ročníky 1998 až 2001, pak tam je junior Kristian Nitsche a juniorka Tereza Nosková. Dohromady mám čtrnáct lidí, z toho jednoho v Klášterci," vyjmenoval svou skupinu Stanislav Ptáčník.

V okolí bývalého hřiště ve Smržovce, krásné kopcovité přírodě, pravidelně jeho svěřenci hltají kilometry v běhu a kompenzačních cvičeních. „Teď jsme ve fyzické přípravě, pro ně je to nudné a stereotypní, z devadesáti procent se běhá, cvičí s vlastním tělem a děláme protahovací cvičení. Od tohoto týdne chceme začít jezdit na silnici na Nové Smržovce, kde se budeme věnovat řízení. Tam je silnice na tohle ideální. Samozřejmě se to bude pořád prokládat fyzičkou. Od června už bych chtěl jezdit na dráze, o prázdninách to bude dvakrát denně. Ti noví, co přišli do SCM, potřebují najezdit okolo 250 kilometrů. Jedno týdně je také cvičení v tělocvičně na obratnost a posilování," popsal náplň letní přípravy šéftrenér Ptáčník, někdejší československý reprezentant.

Letní či zimní příprava „na suchu" je pro řadu sportovců neoblíbená činnost, právě fyzická kondice je pak důležitá pro další části sezony. „Od října, kdy se pak jezdí do zahraničí na umělé dráhy, tak tam už moc fyzičky nenatrénuješ, jen to udržuješ," upozorňuje trenér juniorů. „Co teď natrénují, to v nich zůstane," dodal.

A jak Stanislav Ptáčník hodnotí přístup svých svěřenců v letním drilu? „Kdybych řekl, že jsem stoprocentně spokojený, tak by to bylo špatně. Trenér podle mě nemůže být pořád spokojený. Ale myslím si, že při těch dávkách, co dostávají, to snášejí vesměs dobře," povídá Ptáčník.

Celkové osmé místo v juniorském Světovém poháru bude obhajovat Tereza Nosková, ta se díky věku již nemůže zúčastnit olympiády mládeže. Pro Noskovou bude tato sezona již třetí v kolotoči Světového poháru. „Letní přípravu zatím zvládám docela dobře, je to určitě lepší než minulý rok. Dostáváme více zabrat, takže tím líp," usmívá se Tereza Nosková. Vrcholem sezony pro mladou závodnici bude juniorské mistrovství světa v Lillehammeru. „Dvakrát jsem tam na dráze závodila. Teď jsem tam byla pátá a minulý rok desátá," vzpomíná sedmnáctiletá Nosková, která by chtěla vylepšit celkové umístění ve Světovém poháru.