Už po deváté se do areálu Tanvaldské kotliny sjeli trialisté z České republiky i ze zahraničí. Přijeli ti, kteří mají rádi nejen trial, ale také jízdu na jednokolkách a motorkách. „Poslední čtyři roky už k nám ale přijíždějí i ti, kteří se chtějí naučit dobře jezdit na kolech, od malých dětí až po třeba šedesátníky," uvedl organizátor a vedoucí šestidenního campu Josef Dressler.

Měli top učitele

Je dvojnásobným mistrem světa, mistrem Evropy, vítězem Světového halového poháru, mistrem Asie a dvacetinásobný mistrem republiky v biketrialu… tím ale výčet jeho úspěchů zdaleka nekončí. Také ty byly ale jedním z lákadel, proč vyrazit do Tanvaldu. Známý je také ještě jako trenér juniorského Mistra světa a Evropy v biketrialu Laca Janošky a vicemistra světa Honzy Musila. Ti, kdo do Tanvaldské kotliny první červencový víkend přijeli, byli určitě v dobrých rukách.

„Chceme, aby se tady naučili nejen skákat na kole přes překážky, ale hlavně na něm správně jezdit. Aby věděli, jak projet zatáčku, jak jet správně do kopce nebo přejet jednoduché překážky. Není to tedy pouze o trialu. Během šesti dnů se učí pod vedením deseti lektorů trialisté i cyklisté na horských kolech. Každý den mají čtyři hodiny výuky a večer závody. To platí i pro motorkáře," řekl Dressler.

Do Tanvaldské kotliny přijeli účastníci až z Dánska, Rumunska, Anglie, Izraele, Německa, Slovenska, Polska a dalších zemí. Vedle bohatého výukového programu připravil pořadatel také několik závodů a závěrečný koncert pod širým nebem.

Jezdíme správně?

Josef Dressler chce své bohaté zkušenosti předat dalším cyklistům, trialistům, zájemcům o jízdu na kole. Techniku jízdy na kole vyučuje po celé republice. „Tvrdím, že kolo je skvělá hračka pro děti i dospělé. Není to jen zdroj dřiny. Všichni si ale většinou myslí, že umí jezdit. Ale neumějí kolo ovládat.Dělají elementární chyby, které je pak stojí mnoho sil," popsal útrapy na kole Josef Dressler a připomenul, že je potřeba nechat kolo jet, ve správný čas ho přidržet, prostě dodržovat rytmus jízdy. Zdůraznil, jak je důležité dobře projet zatáčku a dodržet při tom základní pravidla, která fungují.

Motorem jsou nohy

„Když zabrzdíme a přestaneme šlapat, tak spadneme. V první půlce zatáčky nikdy nebrzdíme. Pak se totiž divíme, že z ní nemůžeme vyjet. V její první půlce se ale hlavně máme připravit na to, jak zrychlit a vyjet z ní. Musíme pochopit, že když má kolo něco přejet, musí se kola točit. Hodně lidí, když se něco děje, přestane šlapat. Kolo se ovládá hlavně motorem. A tím jsou nohy, určitě ne ruce. Základním těžištěm při jízdě na kole jsou hýždě, " vysvětlil jednoduché zásady správně jízdy několikanásobný mistr světa, Evropy i republiky. Podle něj jezdí na kole v Česku skoro každý. Nejedná se o nejlevnější dopravní prostředek, ale o formu volnočasového vyžití a zábavy.

O kole moc nevíme

Při svých cestách po zahraničích exhibicích si všímal, jak se kola využívají jinde. „Kola mají velkou popularitu v celém světě. Ale hodně lidí nechápe, jaké jsou typy kol a na jakém by měli jezdit. Informovanost je slabá. Na internetu nebo v nákupním centru mu nikdo neporadí," upozornil Josef Dressler. Připomenul také, že nejen na Jablonecku, ale i v celé republice přibývá kvalitních lokalit.

„Proto je důležité, aby technická informovanost cyklistů byla daleko větší. Aby pochopili, proč musí mít přilbu, proč cyklistické oblečení. Je to vybavení, které k tomuto sportu prostě patří. I na kole totiž umírá ročně mnoho lidí," upozornil Josef Dressler.