Srdcem sáňkařského sportu je v regionu Smržovka. V těchto dnech už mají junioři i dospělí za sebou řadu závodů světového poháru. Většina závodníků pochází ze Smržovky. Zájem o sáňkařský sport trvá, ale chybí dráhy.

Potvrdil to také Drahoslav Hušek, předseda Českomoravské sáňkařské asociace, která sídlí ve Smržovce. „Máme největší členskou základnu hlavně proto, že ve Smržovce je sáňkařská dráha. Ty v republice chybí. Sáňkaři k nám musejí dojíždět i zdaleka. V roce 2015 byla naše dráha v provozu od začátku července až do září. I přes léto je tedy maximálně využitá. Dříve jsme ji nemohli otevřít, protože bylo potřeba udělat údržbu, aby byla stoprocentně bezpečná a provozuschopná," uvedl Drahoslav Hušek.

Měnili celé úseky

Už před několika lety odstartovali sérii postupných investic do stávající dráhy. Beton od roku 1972 už totiž hodně zestárnul, rozpadal se, propadaly se i některé pilíře. „Museli jsme dráhu stabilizovat, když jsme ji chtěli zachránit. Pokračovali jsme s dalšími investicemi. Některé úseky jsme museli celé zbourat a postavit nové," informoval předseda.

Chybí „jen" peníze

Na Smržovce už mají vypracovanou studii na kompletní rekonstrukci dráhy. Všechno potřebné k výstavbě má předseda asociace připravené, jen chybí to nejpodstatnější. Peníze. Výstavba nové sáňkařské dráhy by přišla na tři sta padesát milionů korun. „A i tato částka by stačila pouze na dráhu bez umělého ledu. Když bychom chtěli takovou, dostali bychom se až na částku přes jednu miliardu korun," vyčíslil náklady na pořízení nové sáňkařské dráhy Drahoslav Hušek. Současný trend národních sportovních center, jaké je třeba v Nymburku, vyžaduje hodně financí. S podobnými se pro zimní sporty počítá také v Harrachově nebo ve Špindlerově Mlýně. A jejich součástí by měla být zřejmě i nová sáňkařská dráha.