Poprvé bude v sobotu na jablonecké přehradě k vidění osmý závod Českého poháru v dálkovém plavání, konkrétně na 5 a 10 kilometrů, žáci a dorost budou startovat na tratích jednoho a tří kilometrů.

V rámci těchto plaveckých závodů se uskuteční i 9. ročník otevřeného plaveckého závodu přes Jabloneckou přehradu. Zájemci, i z řad veřejnosti, si budou moci ověřit své plavecké schopnosti na tratích od pěti set metrů po jeden kilometr, kde se střetnou i s nadějemi pořádajícího plaveckého oddílu TJ Bižuterie.

K hlavním závodům Mosconi Cupu je přihlášena řada českých reprezentantů v dálkovém plavání, ale i klasického plavání. Na start se přihlásila naše nejlepší plavkyně Jana Pechanová, účastnice dvou OH a držitelka několika medailí z ME a MS v dálkovém plavání.

Mezi muži se na startu objeví její brněnský oddílový kolega Rostislav Vítek, účastník OH v Pekingu a na nedávném MS osmý na úctyhonou vzdálenost pětadvaceti kilometrů, nyní se připravující se na přeplavání kanálu La Manche.

Účast přislíbil i plzeňský Jakub Fichtl, český rekordman na 5 kilometrů, na MS v Římě dvanáctý na dvojnásobnou trať.

Jabloneckým plaveckým fanouškům se představí i řada jabloneckých závodníků, včetně triatlonistů. Prezentace na všechny závody, tedy i pro veřejnost, bude probíhat od 8.30 do 10 hodin ve vstupní hale plaveckého bazénu, jehož o.p.s. je i generálním partnerem akce. Startovné je pro všechny kategorie 50,- Kč, odměnou každému účastníkovi bude dárek, který jim bude tuto akci připomínat.

Plavecké tratě budou vytyčeny u hráze přehrady, pouze přes silnici od místa prezentace v jabloneckém bazénu.

Vzhledem i k desetikilometrové trati, která povede až téměř ke druhé hrázi a poplave se osmkrát, žádají pořadatelé návštěvníky přehrady k ohleduplnosti a k tomu, aby dbali pokynů pořadatelů i vodní záchranné služby ČČK.

Start prvního závodu žáků ČP je plánován na 10.30 hodin, hromadný start na 5 km krátce poté a po dalších distancích bude odstartován závod na 10 km ve 12.30 hodin. Ihned potom bude startovat open závod přes Jabloneckou přehradu všech kategorií.

Pořadatelé spolu s hlavním partnerem Mosconi Czech Republik připravili pro nejlepší závodníky v jednotlivých kategoriích věcné ceny, mezi nejlepší plavce v Českém poháru bude rozdělena i peněžní odměna v celkové výši 10 000 Kč.