„Baví mě trenéřina a fotbal. Ten hraju od dětství. Hrál jsem i v Jablonci za mládež FK Jablonec. Můj děda je také trenér, takže jsem asi něco podědil. Začal jsem fotbal trénovat a také jsem trenérství vystudoval," představil se zakladatel projektu Sportovní školička Jakub Brožek.

Chybí jim pohyb

Společně se svým dědou se rozhodli docílit toho, aby i nejmenší děti už začaly se sportem, aby se hýbaly. „V některém věku už je skoro pozdě. Vytvořili jsme metodiku, aby cvičení pro děti bylo zajímavé. S přibývajícími zkušenostmi jsme ji upravovali tak, aby se na lekce naší Sportovní školičky těšily," uvedl Jakub Brožek. S holčičkami a kluky z rádelské mateřské školy zvládli společně osm lekcí. A malí předškoláci svého kouče zbožňovali. Bylo vidět, že je v jejich očích tou správnou autoritou. Svoje postavení u dětí odůvodnil Jakub s úsměvem na rtech: „Děti mají kolem sebe více žen, maminky, paní učitelky… a tak nám v tomto případě náš mužský element nahrává do plusu."

Program byl nabitý

Projekt Sportovní školička je celorepublikový a je připravený pro děti ve věku čtyř až šesti let. V rámci Libereckého kraje zajížděla ve školním roce skupina trenérů ale nejen do Rádla. Závěrečná osmá lekce Sportovní školičky tady měla nabitý program. V tělocvičně rádelské základní školy si skupina předškoláků výborně zacvičila, zaskotačila a rozloučila se s trenéry. Jakub Brožek jim také na závěr předal malé dárečky jako odměnu za to, že Sportovní školičku zvládli.

Cvičí nejen v Rádle

Na Jablonecku se do projektu zapojily většinou mateřské školy z obcí a menších měst. Trenéři s pestrými pohybovými lekcemi jezdili i do Pěnčína, Desné, Hodkovic a dalších obcí. Důraz kladli hlavně na všestrannost. Děti seznámily s různými sportovními odvětvími nebo s pohybovými prvky volejbalu, basketbalu, fotbalu nebo florbalu. Nejednalo se ale o žádnou specializaci. Autoři projektu jim chtějí nahradit to, co z obcí a někdy i měst nebo školní výuky tělocviku zmizelo, třeba tradiční cvičení v Sokole.

Děti jsou nadšené

„Jsem z této aktivity nadšená stejně tak, jako děti. Absolvovali jsme ji už loni a těšíme se na každou další hodinu. Projekt rozvíjí jejich pohybové schopnosti, seznámí je s různými druhy míčových sportů. Prostě je to skvělé. A my jsme rádi, že nám také ředitel rádelské základní školy umožnil využívat tělocvičnu," chválila dobrý nápad ředitelka mateřinky Eva Rydval. Zdůraznila, že se další rok opět určitě zapojí.