Jablonečtí sportovci měli na tomto vrcholném klání hned pět zástupců. V dospělých reprezentoval Josef Nagy z Tatranu Jablonec, v juniorech Jan Zurynek (Tatran), Filip Mairich (Team Jizerky) a Tereza Pecková a v dorostu to byl Marek Lesák (Tatran). Tereza Pecková sice není z Jablonce, ale protože stejně jako Honza Zůra, Fíla Mairich a Mary Lesák rovněž běhá na lyžích za Ski Klub Jablonec, považuje se za jabloneckou závodnici také.

Pepa Nagy si vybral smůlu hned na začátku šampionátu, když v závodě ve sprintu jel téměř celý závod s prošlápnutou lyží. Přesto skončil na 22. místě jako druhý nejlepší z Čechů. V následujícím stíhacím závodě, kdy závodníci vybíhají na trať v hendikepu určeném dosaženými časy ve sprintu, si polepšil na pěkné 18. místo, své osobní maximum na Mistrovství světa. Stejného umístění potom dosáhnul i na krátké trati. O konečném výsledku v orienťáku rozhoduje nejen rychlá jízda nebo běh, ale i vyvarování se mapových chyb na trati. Právě dvě takové zbytečné chybky připravily Nagyho o umístění v první desítce ve stíhacím závodě.

Memoriál Karla Líbala
FOTO: Nestor atletiky, Víťa Jantsch, v devadesátce na startu nechyběl

„Fíla Mairich a Honza Zurynek byli před rokem ještě dorostenci a do Ramsau se jeli poprvé porovnat s nejlepšími světovými juniory. A to, že závodili se soupeři o jeden nebo dva roky staršími, vůbec nerozhodilo zejména Filipa Mairicha, který si ve sprintu a longu dojel pro dvě čtvrtá místa. Malé zklamání z toho, že z medailových pozic ho v obou závodech pokaždé odsunul další český reprezentant Marek Štěrba, který v obou závodech startoval za ním, si Filip vynahradil ve štafetách, v nichž si Češi dojeli pro bronz. Na Honzu sice místo v bronzové štafetě nezbylo, ale i tak si zaslouží pochvalu za velmi hezké 12. místo na longu. Výborně jezdila i Terka, která se lepšila závod od závodu. Ve sprintu byla dvanáctá, na longu sedmá a na krátké trati skončila šestá. A nakonec jako finišmanka dovezla českou štafetu na třetím místě," okomentoval za tým úspěchy Jabloneckých Radovan Kunc.

Marek Lesák se v Ramsau také prezentoval pěknými výsledky. Ve sprintu skončil osmnáctý, na longu dvanáctý a na krátké trati sedmnáctý. Ale svůj nejlepší výkon si nechal až na závěr, kdy rozjížděl druhou českou štafetu a k překvapení všech přijel z celého startovního pole na předávku jako první.

„Lyžařský orienťák má v Jablonci dobrou tradici a v Ramsau se ukázalo, že do budoucna je na čem stavět," dodal Radovan Kunc.

Autor: Radovan Kunc