Jeden z největších sportovních klubů na Jablonecku – SKI KLUB oslavil v minulých dnech šedesáté narozeniny. Přát mu mnoho úspěchů v dalších letech přišli bývalí i současní funkcionáři, trenéři, závodnici i starosta Jablonce Petr Tulpa a tajemník OVTV František Popr. Šéfem jedné z největších a nejúspěšnějších jednot je Vladimír Kopal.

Kolik lidí jste na oslavy pozvali?
Oslovili jsme všechny členy napříč generacemi včetně zakládajících členů Tvrzníka, Róna, Plívovou a Pospíšilovou. Celkem jsme rozeslali téměř dvě stě padesát pozvánek a přišli takřka všichni. Setkání se uskutečnilo díky podpoře sponzorů, města, ČSTV a dalších subjektů, bez kterých je činnost našeho oddílu nepředstavitelná. Ovšem nesmím zapomenout na Jana Háska, který má lví podíl na celé akci i chodu lyžařského oddílu. Honza je v současné době takový motor klubu a za vše, co pro Ski klub dělá, mu patří velký dík.

Jak dlouho jste takové setkání připravovali?
Ani ne měsíc, mnoho adres jsme měli z doby, kdy se zde slavilo půlstoletí, takže jsme měli mnohé usnadněno.
Oslavy jste situovali do stanu v lyžařském areálu. Většinou takové akce pořadatelé přesouvají do sálů.
Ano, bylo to trošku netradiční pojetí, ale místo bylo zvoleno záměrně. Chtěli jsme oslavy udělat v místě lyžařského dění a pak jsme skloubili dvě akce. Tradiční Mšenský přespolák a oslavy.

Všiml jsem si, že se na akci pouštěl film, jaký to byl film?
To bylo největší překvapení oslav. Byl to film ze sedmdesátého mistrovství České republiky z roku 1969. Jednalo se o první velký závod, který Ski klub Jablonec pořádal. Tento film běžel v klubovně a většina účastníku setkání si ho nenechala ujít a příjemně u něj zavzpomínala. Ovšem vzpomínalo se i u historických fotek, kterými byl vyzdoben stan.

Jablonecký Ski klub patřil vždy k nejlepším oddílům svého druhu v republice. Má stejný kredit i dnes?
Jsem přesvědčen o tom, že ano. V loňské sezóně jsme vyhráli superpohár. To je soutěž, do které se započítávají body podle umístění napříč kategoriemi a my jsme nasbírali nejvíce bodů. Nejvíce úspěchu nyní sbírají naši dorostenci, v žákovských kategoriích máme menší rezervy, ale i na nich jsme zapracovali a hodně nám s žáky pomohl Jiří Bartoš. Co se týče individuálních úspěchů my jsme jakousi základnou pro resortní sportovní kluby Duklu a SKP. Do nich jsme loni předali Elišku Hájkovou a letos Kláru Moravcovou a Jana Rikra. Hodně našich dětí je zařazeno do Sportovního centra mládeže i mezi Olympijské naděje. Jsme si vědomi, že individuality nelze udržet v klubu, protože jim nedokážeme vytvořit takové podmínky jako resortní kluby. Naše role je jasná. Jsme základna pro předávání talentovaných závodníků do reprezentačních družstev.

Ski klub trénuje a závodí v krásném lyžařském areálu, který kromě vás využívají i Jablonečané pro účely rekreačního sportu. Jaké plány máte s areálem do budoucna?
V současné době připravujeme menší investiční akci, a to se svazem lyžařů a Ministerstvem školství, mládež a tělovýchovy ČR. Jedná se o rekonstrukci budov a nemovitostí v řádu 2 milionů korun. Ve spolupráci s městem chceme zlepšit celkové zázemí a pracuje se na celkové studii areálu. Jablonec je odjakživa město sportu a vždy mu dominoval fotbal, atletika a lyže. První dva sporty mají nyní nové krásné areály a nyní jsou podle našeho názoru na řadě lyžaři. Otázka je, jak se s tím popereme, ale my se nechceme prát, my se chceme domluvit. Naše sportoviště není určeno jen nám, ale využívá ho široká veřejnost, a to by měl být jeden z faktorů, který by nám mohl při realizaci nového projektu pomoci.

Blíží se zima – hlavní lyžařská sezóna. Jak jsou na ni lyžaři nachystáni?
Příprava vrcholí. Probíhají podzimní soustředění, dospělí, junioři a vybraní dorostenci se chystají na první sníh. Takže běží vše podle plánu a budeme čekat na první sníh a jsme schopni sníh si i sami vyrobit. Máme dvě sněžná děla a jednu sprchu, což postačuje pro vytvoření slušných tréninkových podmínek v lyžařském i biatlonovém areálu, i když jedno nebo dvě další děla by se ještě využila.