V Jablonci se o medaile prali účastníci a účastnice v kategoriích od mladších a starších žáků a žákyň, přes dorostence a dorostenky, juniory a juniorky do kategorie U 23.

„Závody probíhaly velice úspěšně. Stíhali jsme časový program. Po organizační stránce to bylo s takovou účastí náročnější, potřebovali jsme hodně rozhodčích. Pomáhali členové našeho klubu i rodiče. Ale všechno jsme zvládli. Pro náš klub vybojovala děvčata v kategorii mladších žákyň jedno druhé a jedno třetí místo. Děvčata se prala dobře. Mezi staršími žákyněmi máme dvě pátá místa. Jsme spokojení,“ hodnotil ředitel soutěže Michael Man.Tradiční Velká cena Jablonce, letos už její desátý ročník a zároveň také závod Českého poháru, si nenechali ujít závodnice a závodníci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Jak uvedl ředitel Man, k hladkému průběhu tak velkého závodu je potřeba mnoho rozhodčích a nejen jich, ale také instruktorů, kteří zase dohlížejí na spravedlivé výroky rozhodčích.

A jedním z nich byl i Robert Hoření z Jablonce, druhý nejlepší rozhodčí v České republice. Velkou cenu hodnotil kladně. „Byla trochu vidět ta dvouletá pauza, která nás postihla díky covidu. Ale závody proběhly jinak skvěle. Soutěže se pomalu zase začínají rozbíhat, tak se do toho dostávají postupně nejen závodníci, ale i rozhodčí. Drobnosti jsme řešili hned a doufám, že ke spokojenosti všech.“

Robert Hoření má nakročeno k tomu, že by mohl pískat i na olympijských hrách. Cesta k takové možnosti ale nebyla vůbec jednoduchá. Ve španělské Malaze absolvoval náročné zkoušky, aby se mohl jako rozhodčí účastnit také olympijských her, které jsou vrcholem pro každého sportovce. Ale jsou také velkou výzvou pro rozhodčí.

„Povedly se mi a získal jsem olympijskou licenci. Zkoušky se skládaly ze tří částí. První byl písemný test v angličtině, šedesát otázek, časový limit jedna hodina. Otázky se týkaly pravidel juda. Pak následoval ústní pohovor. Jako poslední byla část praktická, tedy rozhodování na turnaji, který v Malaze právě probíhal. O licenci pískat na OH usilovalo dvacet devět rozhodčích z celého světa.“ A jablonecký Robert Hoření mezi nimi uspěl.

Více, včetně výsledků na www.judojablonec.cz