Kde všude se bude bojovat o medaile a v jakých disciplínách?
Děti budou soutěžit na 24 sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově. Celkem proběhne 18 sportovních disciplín a jedna doplňková, Street Art. Ostatně umění a olympijské hry k sobě patří už od samých olympijských začátků. Kromě tradičních sportů, jako je atletika, volejbal, cyklistika, basketbal či sportovní střelba, jsou zařazeny i disciplíny, které na olympijských hrách dosud nejsou. Například letní biatlon nebo orientační běh. Mezinárodní olympijský výbor ale postupně zařazuje nové sporty, takže je možné, že letošní účastníci ODM za pár let budou bojovat i na „velké“ olympiádě.

Celkem se na ODM 2019 rozdělí na 1 300 medailí. Kdo je vyrábí?
Do výroby medailí, ale i pochodně, trofejí nebo aplikace pro účastníky, jsme zapojili školy z našeho kraje. Medaile ručně vytváří ve své dílně Boleslav Pára, přičemž návrh zhotovil Filip Lukavec, student Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Ten zároveň uspěl i se svým návrhem poháru. Pochodeň ze skla a nerezové oceli vytvořil Pavel Tille z Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru spolu se svými studenty.

Kolik medailí a trofejí počítáte, že po olympiádě zůstane u nás v kraji?
Na ODM bývá Liberecký kraj tradičně úspěšný, ale  je nutné od sebe oddělit letní a zimní hry, ve kterých jsme o něco silnější. V létě je konkurence bezesporu větší, což ale neznamená, že nemáme medailové ambice. Například ve volejbale budeme dokonce obhajovat zlato z posledních her, silní jsme tradičně v orientačním běhu, úspěchy čekáme i v letním biatlonu a dalších disciplínách.

Kromě toho, že lidé mohou jít fandit na sportoviště, je připraven i nějaký doprovodný program?
V pondělí a v úterý ožije náměstí Dr. Edvarda Beneše hudebními skupinami, roztleskávačkami a mnoha dalšími sportovci a umělci. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení skupin Perutě a Poetiky, fotbalový zápas staré gardy FC Slovan Liberec – FK Jablonec, freestyle fotbalovou show, exhibici cheerleadingu či slack line a mnoho dalšího. Ve středu se pak zábava přesune do Jablonce nad Nisou na Poloostrov Tajvan. Během odpoledne si bude možné vyzkoušet jízdu na paddle boardu, týmovou plavbu v dračí lodi nebo lezeckou stěnu. Od 19.30 hodin pak vystoupí Paulie Garand a DJ Kenny. Všechny srdečně zvu na největší sportovní událost letošního roku!