Česká republika vyslala na tento šampionát celkem sedmnáct závodníků. Z nich čtyři zastupovali město Jablonec nad Nisou a jeho klub KABU Jablonec.

„Při hodnocení šampionátu je nutno zmínit, že ekonomická krize se zcela evidentně podepsala na počtu účastníků. Jindy bohatě zastoupené evropské státy dorazily pouze s menšími výběry. Kvantita tedy oproti minulým letům klesla, naštěstí nedošlo k poklesu kvality. Všechna „světová esa“ dorazila,“ pravil jeden z českých mistrů světa Martin Nožička, jenž byl zvolen za viceprezidenta federace WKC.

Z Jablonce bojovalo kvarteto

Jablonec zastupovali čtyři závodníci, a to Filip Melík, Martin Nožička, Robert Musil a Tomáš Lexa.

Filip Melík, držitel bronzové medaile z loňského světového šampionátu juniorů, závodil v kategorii muži kumite do 78 kg. „Prvním kolem prošel celkem hladce, když porazil australského protivníka. Druhé kolo se mu však nepodařilo ani dokončit. V průběhu zápasu se dostal se svým soupeřem do těsného kontaktu - klinče, který skončil pádem obou závodníků. Při pádu si Filip pohmoždil pravý kotník tak, že nebyl schopen na nohu ani došlápnout a zápas tak musel skrečovat,“ okomentoval Nožička vystoupení mladého Melíka, který v USA sbíral cenné ostruhy.

Trojice Martin Nožička, Robert Musil a Tomáš Lexa závodila ve své tradiční disciplíně kata Wado-ryu. Všichni tři prošli až do úzkého pětičlenného finále. V něm Tomáš Lexa skončil na 4. resp. 5. místě společně s irským závodníkem Waganem - oba měli shodné skóre.

Robert Musil se umístil na třetím a Martin Nožička na druhém místě. „Je to náš nejlepší výsledek obou závodníků na všech světových šampionátech,“ pochvaloval si vystoupení své a Musila Nožička. Vítězem se stal Ital Martini.

Domů přivezli pět medailí

Česká výprava získala celkem pět medailí, z nichž dvě, díky Janu Tučkovi (kumite +78 kg) a Jakubu Tesárkovi (kata Shotokan), byly zlaté.

Jablonečtí karatisté byli úspěšní i na poli diplomatickém. Robert Musil byl zvolen auditorem světové federace a Martin Nožička, pro něhož byl tento šampionát s největší pravděpodobností poslední aktivní účastí na mezinárodní scéně, byl zvolen viceprezidentem federace WKC.