Mladí sportovci ve věku 12–16 let zažijí na vlastní kůži atmosféru vrcholné sportovní akce se vším všudy. V klasickém olympijském duchu bude již slavnostní zahájení, které se uskuteční v neděli 23. 6. v Home Credit Aréně. Chybět nebude nástup jednotlivých výprav ani planoucí olympijská pochodeň. Celých pět dnů pak budou děti v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově bojovat o medaile a bohatý bude i doprovodný program. Olympijské domy se pak otevřou nejenom sportovcům, ale i veřejnosti.

250 želízek v ohni!

Liberecký kraj má své zástupce ve všech disciplínách. V některých bude obhajovat cenné kovy z poslední letní olympiády, která se uskutečnila v roce 2017 v Jihomoravském kraji. „Naše volejbalistky tam vybojovaly zlato a i letos máme právě ve volejbale velmi vysoká očekávání. Silní jsme tradičně v orientačním běhu, úspěchy čekáme i v letním biatlonu a rozhodně chceme „vylovit“ dost medailí z bazénu. Na stupně vítězů si ale věříme i v jiných sportech,“ shrnuje ambice libereckých sportovců Petr Hloušek, vedoucí výpravy Libereckého kraje.

Naše výprava čítá 250 závodníků, z nichž jedna dívka bude bojovat i v nesportovní disciplíně. „Každé hry dětí a mládeže mají ve svém programu jednu netradiční disciplínu, v Liberci to bude Street Art a reprezentovat nás bude šestnáctiletá Natalia Sanochkina,“ říká Petr Hloušek. Umělecké disciplíny přitom nejsou žádným olympijským nováčkem. V letech 1912–1948 bylo výtvarné či múzické umění zařazeno mezi klasické olympijské disciplíny na letních hrách.

Olympijští „obojživelníci“

Liberecký kraj patří k těm nejsportovnějším v republice. A mladí naděje tu často nebývají jenom jednostranně zaměřené. „Na ODM 2019 se představí hned několik sportovců, kteří se účastnili i Zimních olympijských her dětí a mládeže. Nominace nejsou ještě úplně hotové, nicméně za všechny mohu již nyní zmínit běžkyni na lyžích Markétu Štefanovou, která byla na loňských zimních hrách v Pardubicích naší nejúspěšnější medailistkou. Kromě běhu na lyžích posílila i naši štafetu v lyžařském orientačním běhu, a i tady to zacinkalo. Na letošních letních hrách nastoupí jako členka dívčího fotbalového týmu,“ představuje další hvězdu liberecké výpravy Petr Hloušek.

Hlavním centrem sportovního dění bude Sport Park Liberec, kde se odehraje florbal, fotbal a basketbal. Soutěžit se tu bude i v judu a sportovní gymnastice. Na Technické univerzitě v Liberci proběhnou klání v orientačním běhu, volejbalu, stolním tenise a ve sportovním lezení. Olympiádou bude žít i Vesec, Bedřichovský stadion, liberecký bazén, Dukla, jablonecká přehrada Mšeno, SOŠ Liberec a mnoho dalších míst.

Když se snoubí sport a řemeslo aneb Trofeje z uměleckých škol

Žádné olympijské hry se neobejdou bez pochodně, medailí, trofejí, a dnes už ani bez specializovaných mobilních aplikací. Pro Olympiádu dětí a mládeže 2019 (ODM 2019) tohle všechno vytvořili studenti

středních škol v Libereckém kraji. Pro mnohé z nich je to první, a hned velmi prestižní zakázka jejich kariéry. Autorem pochodně je Pavel Tille a studenti Vyšší odborné školy sklářské Nový Bor. Medaile a trofeje navrhl Filip Lukavec z SUPŠS Kamenický Šenov a informační aplikaci vyvinul Filip Čacký z SPŠSE a VOŠ Liberec.

„Jsme velmi rádi, že se nám povedlo propojit ODM 2019 s místními středními školami, díky čemuž studenti mohou již na škole získávat první praktické zkušenosti. Všichni odvedli skvělou práci, na kterou můžeme být jak my, coby pořadatel olympiády, tak samotné školy, velmi hrdí,“ říká Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro rezort školství mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Doprovodný program ODM 2019 je nabitý hvězdami!

V pondělí 24. a úterý 25. června se od 14 hodin zaplní náměstí Dr. Edvarda Beneše hudebními skupinami, roztleskávačkami a mnoha dalšími sportovci a umělci. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení skupin Perutě a Poetiky, fotbalový zápas staré gardy FC Slovan Liberec – FK Jablonec, freestyle fotbalovou show, exhibici cheerleadingu či slack line a mnoho dalšího.

Za další zábavou můžete dorazit ve středu 26. června do Jablonce nad Nisou na Poloostrov Tajvan, kde si bude možné během odpoledne vyzkoušet jízdu na paddle boardu, týmovou plavbu v dračí lodi nebo lezeckou stěnu. Od 19.30 hodin pak vystoupí Paulie Garand a DJ Kenny, čímž bude program zakončen. Změna programu je vyhrazena. Vstupné je zdarma.