Chystají už rok a půl

Ředitel závodu Jan Picek potvrdil, že přípravy začaly už před rokem a půl. Tehdy ještě nikdo netušil, že sport později naruší pandemie koronaviru. „Měla by to být největší sportovní akce roku 2021 v Libereckém kraji. Na startu se sejdou nejlepší orientační běžci z celého světa. Počítali jsme i s více jak šesti tisíci diváky, ale to je zatím s otazníkem,“ uvedl k mega akci její ředitel.
Závody se budou konat v různých místech Libereckého kraje. Hlavní aréna vyroste v Doksech. Tratě povedou také na Jablonecku, v okolí Smržovky a nebo v okolí Kokořínských skal.

Po 13 letech doma

Mistrovství světa orientačních běžců se po třinácti letech vrací do České republiky. Naposledy se konalo v roce 2008 v Olomouci.
„Chceme mistrovství připravit v tom nejlepším a nejtěžším terénu, jaký naše republika nabízí, hlavně využijeme pískovcové skály a náročné kamenité terény Jizerských hor. Tyto terény jsou velmi zajímavé a zahraničními běžci hodně vyhledávané. Jednu trať ze čtyř závodních připravuje také zkušený závodník místního klubu Tatran Jablonec Martin Janata. Často se mistrovství světa konala např. v areálech fotbalových a golfových hřišť, ale s tím účastníci moc spokojení nebyli,“ informoval Jan Picek.

Otazník nad diváky

Do České republiky by mělo dorazit skoro tři sta závodníků z celého světa . Pořadatelé chtějí nabídnout něco extra v podobě doprovodných závodů pro víc jak dva a půl tisíce ostatních vyznavačů orientačního běhu. Tyto závody ale v současných podmínkách slíbit zatím nemohou. Všechno ukáže pandemická situace a koronavirová opatření.
„Zatím mistrovství světa platí. Máme garanci vlády, tak věřím, že se konat bude.Při přibližně třech stech závodnících a jejich realizačních týmech jsme schopní dodržet požadovaná pravidla. Jistá není pouze účast diváků. To, bohužel, nebudeme vědět možná ještě ani v dubnu nebo v květnu. A stejně tak to bude i s doprovodným a kulturním programem,“ dodal k blížící se mezinárodní běžecké akci její ředitel.

Přípravy pokračují

„Závodníky máme přihlášené, plánujeme ubytování. Doprovodný závod pro veřejnost je už skoro obsazený. Ti ale musejí počítat s tím, že konečné rozhodnutí, zda poběží nebo ne, padne až před mistrovstvím,“ řekl ředitel Jan Picek.