Znají se od střední školy. Sport je provází skoro každý den. Učaroval jim triatlon. Veronika Vzoreková je členkou jabloneckého týmu Eleven Mercedes Mitas.

Běh je její doménou

Sezóna jí začala už na začátku června. Letošní poslední závod pak absolvovala v Mimoni, kde také úspěšnou sezónu zakončila. „Podařilo se mi vyhrát kategorii žen. Některé moje soupeřky ale chyběly. Hodně soupeříme s Gábinou Tlustou a ta běžela. Ona je lepší plavkyně a dobře jezdí na kole. Mně zase víc sedí běh. Trať měřila jen čtyři kilometry. Bylo mi jasné, že musím vystartovat hned na začátku. Běh je moje silná stránka," popsala závod Veronika. V běhu pak soupeřku o dvě minuty porazila. Věřila si.

Každý víkend běželi

Její přítel, Honza Berka, startuje za tým TJ BIŽU Jablonec. Společně zasvětili letní víkendy hlavně triatlonovým závodům, ale i jiným sportům. „Já jsem byl na posledním závodě na Máchově jezeře. Startoval jsem s pražským týmem v Eurohrách a skončili jsme šestí," zavzpomínal Honza na jeden z posledních triatlonových startů. Bez jedné víkendové pauzy závodili oba společně tři měsíce. Úplný závěr, trochu netradiční, si ale naplánovali až na první zářijovou sobotu. Naordinovali si „Mácháčského pohodáře" a v neděli ještě triatlon v Hrádku nad Nisou. Oba závody byly velmi dobře obsazené. Na prvním se sešlo skoro tři sta závodníků, na druhém dvě stě dvacet. „Na Máchovo jezero se vždycky těšíme. Pohodáře organizují kamarádi z Jablonce a opravdu tam pohoda převládá. I když je to náročný závod. Na čtyřiceti metrech pláže vyráží k první bójce ve vodě přes dvě stě lidí… Depo praskalo ve švech. Do toho jsme se svlékali z neoprénů," popsal podmínky na startu Honza. Do cíle dorazil dvanáctý a Veronika třetí.

Konec ještě nebyl

V Hrádku se dařilo víc. Tam je čekala podobná trať, čtyři sta metrů ve vodě, osmnáct kilometrů na kole a pět kilometrů běh. V závodě Auto Enge Triatlon Hrádek si oba doběhli pro bramborovou medaili.

I když si mysleli, že už v Hrádku sezónu zakončí, nechyběli ještě na Lokomuži, na akci, kterou připravují České dráhy v Liberci. Konala se na olympijských tratích. Ve vodě závodníky čekalo tisíc pět set metrů, čtyřicet kilometrů na kole a deset kilometrů běh. Veronika získala první místo, Honza třetí. Sezóna se jabloneckému sportovnímu páru vydařila. Honza ji ale chtěl ještě něčím vyšperkovat. Překvapení se konalo na Máchově jezeře. „S Veronikou se známe už osm let. Chtěl jsem ji po těch letech překvapit. Vím, často říkala, že ji nikdy ničím nepřekvapím. Po čtyřech letech mi jednou sdělila: „Jestli spolu vydržíme ještě jednou tolik, tak už pak celý život." Honza pokračoval: „A protože jsem rád středem pozornosti, tak tohle byla ta správná chvíle. Vyhlášení výsledků se zúčastnily dvě stovky lidí. Vzal jsem si slovo," líčil chystané překvápko triatlonista. Nejdřív prozradil jen pár slov o tom, jak se poznali a jak začali s triatlonem.

A pak to přišlo!

„A nakonec jsem ji požádal o ruku a dal jsem jí prstýnek. Měl jsem radost, že jí padl. Několikrát jsem si totiž zkoušel její a na prsty rukou si dělal rysky, abych věděl, jakou mám koupit velikost," popsal náročný nákup Honza Berka. A připomenul, že bylo hlavně těžké svůj nápad nikomu neprozradit. „Byl jsem rád, že Verča skončila na bedně a že jsem měl příležitost, když stála na stupních vítězů, svůj nápad zrealizovat. A můžu říct, že jsem postřehl, že se i několika chlapům zaleskla slzička v oku. A tak si myslím, že se mi překvapení povedlo," vylíčil s radostí Honza .

A co čeká triatlonový pár dál? Veronika chce nejdříve dostudovat vysokou školu. Svatba zatím konkrétní termín nemá. Určitě by ale chtěli malou, rodinnou, na místě, které mají oba rádi. „Máme hodně společných koníčků. Víkendy trávíme na závodech a je to pro nás jako dovolená," popsal ještě osm uplynulých let Honza.

Teď zimní příprava

A Veronika to potvrdila: „Jeden druhého si vážíme. Jsme spolu rádi. Když si chceme od sebe odpočinout, tak si každý zase najdeme nějaký sport nebo jinou aktivitu. A navíc, já teď už pokračuji ve studiu a Honza je zaměstnaný. Takže se nevídáme tak často."

Letošní sportovní sezónu tedy zakončili nejlépe ze všech, které už mají za sebou. Ale od sportu si dovolenou nevzali. „Chodíme si zaběhat, pěstujeme turistiku, často jdeme na lezeckou stěnu nebo do posilovny. V říjnu nám už ale začala zimní příprava, do té patří určitě bazén, běh, pak běh na lyžích i jiné aktivity," plánovali si další společné dny zamilovaní jablonečtí triatlonisté.