Překvapivou šampionkou se stala Linda Stahlová díky osobnímu rekordu 66,81. Druhá skončila Christina Obergföllová, která v předposlední sérii odsunula Špotákovou ze stříbrné příčky, když hodila o 22 centimetrů dál. Překazila tak světové rekordmance a olympijské vítězce obhajobu druhého místa z minulého evropského šampionátu v Göteborgu.

Špotáková jako „za starých časů“ předvedla svůj nejlepší výkon hned prvním hodem a ujala se vedení, které jí vydrželo do pátých pokusů.

V průběhu soutěže po odhodu křivila tvář kvůli bolavému loktu, ale bojovala. V předposlední sérii, kdy si čtyřiadvacetiletá Stahlová zlepšila o 75 centimetrů dva roky staré osobní maximum, Špotáková ještě jednou přehodila 65 metrů. Ale na odpověď se nevzmohla, stejně jako při posledním pokusu, kdy útočila už také na druhou Obergföllovou.

Druhá česká oštěpařka Jarmila Klimešová skončila ve svém prvním velkém finále devátá výkonem 56,50.

Páté místo obsadila jedna z favoritek Ruska Marija Abakumovová, kterou trápí poraněné koleno.

Vizitka oštěpařky Barbory Špotákové, která získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy:

Datum a místo narození: 30. června 1981, Jablonec nad Nisou
Výška a váha: 182 cm, 79 kg
Klub/trenér: Dukla Praha/Rudolf Černý
Největší úspěchy: zlato na MS 2007 (Ósaka) a OH 2008 (Peking), stříbro na ME 2006 (Göteborg) a MS 2009 (Berlín), bronz na ME 2010 (Barcelona); držitelka světového rekordu (od září 2008 výkonem 72,28 m)
Ocenění: vítězka ankety o nejlepšího sportovce roku ČR 2008; trojnásobná vítězka ankety Atlet roku ČR (2007–09); nejlepší výkon roku 2008 v anketě IAAF (spolu s Tiruneš Dibabaovou)
Rodina: svobodná, přítel Lukáš
Ostatní: původně vícebojařka, na oštěp se začala specializovat na radu Jana Železného v roce 2002; český rekord poprvé překonala v červenci 2006 výkonem 66 metrů, od té doby ho zlepšila ještě devětkrát o více než šest metrů; je členkou elitního atletického týmu Nike; v Dukle se stala první ženou se smlouvou jako profesionální voják, od OH v Pekingu má propůjčenu hodnost nadporučice; loni vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze; ráda cestuje a poslouchá rockovou hudbu; letos se jí daří se střídavými úspěchy, v prestižní Diamantové lize slavila vítězství v Římě a Monaku.