„Je to pro capoeiristy největší událost roku, při které se jak děti, tak dospělí přepáskovávají na vyšší stupně. Neskládají ale žádné zkoušky. Tato akce je setkáním jak capueiristů, kteří si společně zacvičí, tak jejich rodin, kamarádů a známých, kteří si s nimi tuto událost užijí. Tentokrát jsme měli přes dvě stovky pásků. Akce se zúčastnili také trenéři z Polska, Slovenska, Maďarska. Dorazili i dva významní hosté. Brazilský host žijící v Bruselu byl Mestrando Nequinho. A druhý přijel z Klagenfurtu a je zakladatelem naší organizace Vem Camará Capoeira, jmenuje se Mestre Pacoca,“ informoval hlavní trenér a organizátor capueiry v Jablonci a hlavní pořadatel slavnosti capueiristů Miroslav Riedl.

Do Jablonce dorazilo dvě stě dvacet vyznavačů tohoto sportu. Páskování trvalo tři hodiny. V průběhu roku se v Česku konají tři takové akce a jedna, kde Miroslav Riedl nechybí, se koná v sousedním Slovensku.

Umění capueiry předvedli divákům účastníci ve věku od čtyř do padesáti let. Věkové složení je důkazem toho, že se jedná o sport, který se hodí pro většinu věkových kategorií. „Zájem o capueiru v Jablonci trvá. Ubyly věkové kategorie kolem sedmnácti, osmnácti až pětadvaceti let. V nich mladí chybí. Někteří skončili v době pandemie a pak už se ke capueiře nevrátili. V takovém věku se už se sportem ale těžko začíná. Ti, kteří do té doby sportovali, řeší svoji další budoucnost, odcházejí na vysoké školy nebo do zaměstnání. A často právě z těchto důvodů se s capueirou rozloučí. Musíme se proto zaměřit na mladé, začínající zájemce,“ uvedl Miroslav Riedl.

Ten se v květnu vypraví na worskhop capueiry do Švédska. „V Česku a okolních státech míváme dvě akce v měsíci. Jsme stále někde na cestách. Pořád se u nás něco děje. Zájemci se mohou ozvat a přijít mezi nás,“ vzkazuje hlavní trenér jablonecké capueiry.