VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Roubíček: Baseball Blesk před 25 lety a dnes? To je nesrovnatelné

Jablonec nad Nisou – Petr Roubíček, trenér dětských kategorií a člověk, který se významně zasloužil o rozvoj baseballu v Jablonci. Zavzpomínal na doby, kdy začínal a porovnal je se současností.

7.3.2018
SDÍLEJ:

Jablonecký baseballový tým má za sebou bohatou historii a před sebou velké plány.Foto: Deník / Březinová Dagmar

Blesk na konci roku 2017 oslavil 25 let existence. Můžete nám přiblížit, jak vypadaly úplné začátky?
Osobně jsem u úplných začátků Blesku v roce 1992 nebyl. To je otázka spíše na "otce-zakladatele" Jirku Roubíčka a Leona Chovana. Sledoval jsem to z povzdálí a svůj trenérský život s Bleskem jsem spojil "až" od ledna 1998, kdy jsem se před narozením syna Lukáše vrátil pracovně do Jablonce. Blesk byl od začátku postaven na práci s mládeží s cílem vychovat kvalitní hráče schopné hrát nejvyšší soutěže dospělých a mj. získávat zkušenosti i v reprezentačních výběrech, kam jsme pravidelně dodávali mládežnické reprezentanty.

Blesk před 20-25 lety a dnes se nedá srovnat, hlavně co se týče venkovního zázemí pro tento sport v Jablonci. Na dobu, kdy jsme si před každým tréninkem žáků a kadetů museli stavět mobilní backstop na pískovém fotbalovém hřišti u ZŠ Mozartova, si dnes už vzpomene jen málokdo. Velkým posunem vpřed byl přesun do skromného, ale útulného zázemí v Srnčáku. A skokem na jinou baseballovou planetu bylo vybudování jednoho z nejhezčích a nejoblíbenějších hřišť v ČR - Ash Fieldu.

Jak se ve vašich očích změnil český baseball za posledních dvacet let?
Počet a kvalita baseballových hřišť a celých areálů je asi nejvíc viditelná změna v českém baseballu. Dále je kladen větší důraz na vzdělání a kvalitu trenérů formou tzv. celoživotního vzdělávání.

Rukama vám prošla řada generací, liší se nějak dnešní děti od těch, se kterými jste začínal?
Máš pravdu, že za 20 let jsem trénoval stovky dětí a mohu trochu porovnávat děti v roce 1998 a v roce 2018. Celkově se dá říct, že klesá zájem dětí o sport jako takový (což je "najednou" objeveno jako celospolečenský problém), a to celé je spojeno s jejich slabší fyzickou kondicí a obratností, kdy tréninková příprava musí být doplněna o prvky a činnosti, které děti před 20ti a více lety dělali sami (lezli po stromech, šli si na plácek začutat, v zimě na rybník zahrát hokej, v létě hokejball, apod). Někteří rodiče snižují svým ratolestem prostor pro jejich samostatnost tím, že řeší za ně víc, než je nutné. Klesla schopnost dětí se soustředit na danou činnost, kterou se učí při tréninku a potom ji aplikovat při zápasech.

Řada klubů si stěžuje na nedostatek dětí, vnímáte to také tak?
Určitě to tak vnímám. A tím, že doba přeje spíše individualismu, tak to kolektivní sporty pociťují nejvíce. V Jablonci je to o to těžší, kolik sportů je zde možno provozovat a to většinou na velmi dobré úrovni. A baseballu a softballu zde ještě navíc konkurují tradiční sporty, které zde mají dlouhodobé kořeny a kvalitní tréninkové zázemí s generacemi trenérů a sportovců.

Kromě baseballu se od loňského roku v Blesku provozuje i ženský softball a holky dokonce dokázaly vybojovat postup do 2. ligy. Jak tato myšlenka vznikla?
V Jablonci softball historicky byl již od dob vzniku oddílu Jabloneckých klokanů ke konci 90.let minulého století. Bohužel postupně šel do útlumu až vyústil odchodem posledních softballových mohykánek do libereckých Patriotů. S myšlenkou obnovit soft v Jablonci koketovalo vedení klubu již několik let, ale dlouho nebyl splněn základní předpoklad, a tím byli trenéři. Po seznámení s Michalem Pravcem během turnaje "O jabloneckého klokánka 2016" a po stanovení podmínek se toho Michal od zimní přípravy 2016/17 velice aktivně ujal. V současnosti se počty holek rozrůstají a už se těšíme na zápasy ve 2. lize.

S nárůstem počtu členů souvisí i obsazenost tréninkových ploch, a to jak v zimě, tak v létě. Jak se s tím zvládáte vypořádat? Jsou v plánu nějaká rozšíření?
Sehnat dostatek tréninkových ploch hlavně na zimní přípravu je čím dál větší oříšek. Ale radši řeším takovýto oříšek než kdyby žádné požadavky na zajištění tréninkových prostor nebyly. Rozjíždím myšlenku na rozšíření tělocvičen v Mozartovce poté, co se podařilo znatelně vylepšit sociální zázemí u tělocvičen a sprchy v šatnách. Jsme ve stádiu studií proveditelnosti a jednání o financování. Aktuálně vedení klubu spolu s Michalem Pravcem diskutuje o úpravách Ash Fieldu s možností zde hrát regulérní zápasy softballu, aby děvčata zažila domácí prostředí s podporou skvělých fanoušků. A zároveň tím bude řešeno i navýšení tréninkových ploch nejen pro soft, ale i pro base kategorie 11 let a mladší.

Fanoušky i hráče určitě zajímá situace kolem stavby clubhousu. Můžete prozradit, v jaké fázi se projekt nachází?
Pod slovem clubhouse si vybavím slova jako hráči, členové klubu, fanoušci, klubismus, zkrátka místo, kde se mohou scházet lidé, které spojuje Baseball club Blesk a mají rádi a podporují baseball a softball. A tento náš sen je v tuto chvíli ve fázi, že se kreslí projekt pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Ten by měl být hotov do konce března. Potom začne běhání po úřadech s cílem získat co nejdříve potřebná povolení.

Mužský tým Blesku bude i letos bojovat o titul mistra ligy a eventuálně i o postup do Extraligy. Jak vidíte jeho šance?
Šance na titul v 1. lize vidím velké a reálné. Kvalita týmu tomu odpovídá a jde nahoru. A postup do Extraligy je jedna věc a účast v ní je věc druhá. To se nedá popsat pár větami v tomto rozhovoru. Je to na samostatné téma.

V minulých letech se na Ash Fieldu osvědčily speciální divácké akce. Na co se mohou fanoušci těšit letos?
Jsem rád, že v Jablonci okolo Jarmila Kobliha a Mariana je parta nadšených a úžasných fanoušků, kteří vytváří skvělou atmosféru a 10. hráče v poli při domácích zápasech. Naše fanoušky nám závidí baseballová komunita v celé ČR. Za to jim patří velký dík. Letos nás opět čeká Opening Day, Silent Afternoon, Mother's Day, část zápasů s dvěma komentátory.

Jonáš Výbora

Autor: Redakce

7.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 180 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník/pracovnice, Náplň práce:, " individuální práce s účastníky projektů , který si klade za cíl zvyšovat uplatnění jeho účastníků na trhu práce a zvyšování zvládání zátěže běžného života, " individuální a skupinová práce s klienty v Komunitním centru i v terénu, " příprava na setkání s účastníky projektu, " setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " terénní práce (návštěva úřadů, institucí apod. s účastníky projektu), Požadujeme:, " Odpovídající vzdělání - podle Zákona o sociálních službách, 108/6 Sb. - podmínkou!, " Praxi na obdobné pozici výhodou, " čistý trestní rejstřík, " PC dovednosti - základy, " zodpovědnost, pečlivost, svědomitost, samostatnost, důslednost, " komunikativnost, slušný vzhled a příjemné vystupování, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Webmaster/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy zasílejte na info@evolutiongroup.cz, Hledáme správce internetových stránek, nutné dobré komunikační schopnosti, pečlivost a praxi v oboru. Práce zahrnuje správu stránek, fakturaci a expedici.. Pracoviště: Evolution group cz s.r.o. - jablonec nad nisou;, Dolní náměstí, č.p. 397, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Bušek, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 27 000 Kč

Zootechnici. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zootechnik - praxe nutná. Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Kokonínská zemědělská, a.s., 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Luděk Tomíček, +420 736 470 081.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár pily v Roztokách u Semil.

Na Semilsku hořela v neděli pila. Škoda je dva miliony korun

Dlaskův Statek v Dolánkách u Turnova.

Na Dlaskově statku otevřou novou expozici Rok hospodáře

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

V autě nechal přes oběd hotovost i telefon, o vše přišel

Jablonec n. N. – Zas a znovu auto není trezor, vzkazují policisté.

Chřipková epidemie ustupuje pomalu, zemřeli tři lidé

Liberecký kraj – Zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii odvolala již v pátek jablonecká nemocnice, návštěvy mohou ale třeba i do turnovského Domova důchodců Pohoda.

Klíčovým důkazem je provaz. Údajnému vrahovi mladé ženy hrozí výjimečný trest

Liberecký kraj – Před dvěma lety v srpnu otřásla obyvateli Liberce surová vražda mladé ženy, k níž došlo zřejmě před zraky jejího pětiletého syna. V úterý 20. března stanul před soudem 32letý Rumun Marius Vasilica Ailieseie, který měl podle obžaloby 24letou Valentinu Poshtakovou pobodat, její tělo vyhodit z balkonu a skrýt u nedalekého mostu přes Nisu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT