Štastný a vyčerpaný se ze světového šampionátu v Rakousku vrátil jablonecký cyklista Petr Salaba, který skončil na pátém místě. Halová čtyřiadvacetihodinovka začala minulou sobotu úderem 13. hodiny. „Startoval jsem za doprovodu stovky fanoušků a atmosféra byla přímo parádní,“ pochvaluje si jablonecký cyklista.

Startovalo 200 závodníků v desetivteřinových intervalech. Trať měřila 850 m a převýšení bylo cca 10 metrů. „Překážky na trati tvořily různé trámy, schody, dřevěné výjezdy, některé měly sklon až 20 % a různé retardéry,“ zmiňuje záludnosti tratě Jablonečan.

Už od samého startu zvolil taktiku jet v tempu, ale po hodině jízdy do něj najel německý závodník a poslal Salabu mezi železné oplocení. „Měl jsem odřené a pohmožděné koleno, ihned na samém začátku nic moc zážitek,“ vrátil se k nepříjemnému okamžiku cyklista.

V prvních dvanácti hodinách musel jet opravdu rychle a urvat co nejvíce kilometrů, ale Salabovi se do toho ne zrovna moc chtělo.

„Mezi 22. hodinou a jednou hodinou ranní mně bylo stále na zvracení až jsem musel zastavit v depu. Pak se mi konečně ulevilo a mohl jsem se plně věnovat závodu. Musel jsem však druhou polovinu závodu pořádně zabrat a zajíždět do depa jenom na velmi krátkou dobu, která nepřesahovala čas čtyř minut.“

V případě delší přestávky by soupeř Salabu odsunul o pár míst zpět a ztráta v hale se velmi těžko dojíždí. „V takovém případě spoléháte na to, že soupeř udělá chybu, ale tady jich moc nenajdete, tak musíte valit co to dá, aby člověk měl sílu na dopolední finiš, který dost často rozhoduje.“

Noční jízdu Salaba nakonec zvládl dobře a ráno si vyslechl od mechanika, že je na sedmém místě, a že má reálnou možnost se posunout k pátému místu, protože někteří závodníci přestali jezdit.

„V té chvíli to znamenalo najezdit 50 kol, abych se dotáhl na páté místo a dalších 10 kol, abych se tam udržel. Bylo to dost náročné jezdit stíhací závod s Italem, který na vás ztrácel pár kol, ale tu možnost jsem mu nedal a páté místo udržel a vyjel si tak nejlepší místo v životě na světovém šampionátu,“ radoval se cyklista.

Dodal: „Můžu říct, že jsem s výsledkem spokojený, protože je tam dost nabitá konkurence a spousta závodníků, kteří v minulosti stáli na stupni vítězů. Byl to těžký závod, hlavně na psychiku a silné ruce. Hodně závodníků nedojelo, problémy se zády a rozbité ruce jim ukončily závod.“

Salaba závod absolvoval s trenérem Milanem Dorkou, který dělal i servis. Manželka Eliška tradičně nachystala závodní stravu a vše pozorovala jenom přes internet. „Nejela s námi, protože se nám v říjnu narodil synek Péťa, tak celý závod sledovala on line, ale věděl jsem, že tu podporu mám i na dálku,“ byl si vědom Salaba.