„Na Mistrovství republiky dorostu a dospělých startovali tři naši zástupci, v dospělých Tereza Grusová, ve starším dorostu Eduard Trunečka a Jakub Bursa. Byly to jediné nominační závody na Mistrovství Evropy, úroveň byla tedy hodně vysoká. Všichni měli jen jeden pokus na splnění limitu,“ uvedl trenér.

TEREZA MĚLA DVĚ ZLATÉ

Trenér jabloneckých plavců Štěpán Matek s Edou Trunečkou a Jakubem Bursou. Úspěšná Tereza Grusová (první místo)Tereza Grusová získala dvě stříbrné medaile na 50, 100 znak a šlapala na paty nejlepší české plavkyni Simoně Baumertové. Tereza vyhrála 200 metrů znak.  Eda Trunečka si to s konkurencí rozdával o medaile už v rozplavbách. Na 200 m prsa se probojoval mezi osm nejlepších, celkově byl pak šestý na MR v kategorii dospělých. V kategorii dorostu získal ještě páté místo na 100 a 50 m prsa, na 400 m polohový závod se také probojoval do finále a doplaval jako čtvrtý mezi dorostenci.

JAKUB PATŘÍ KE ŠPIČCE

Jakub Bursa, čtrnáctiletá plavecká naděje, reprezentoval svůj oddíl v disciplíně 400 m polohový závod. „Jakub se pokoušel o český rekord čtrnáctiletého žactva a ten se mu také podařil. Vrcholem pro něj pak ale byly hlavně další závody, ve kterých obhajoval šest zlatých medailí a stejně tak i šest titulů v kategorii staršího žactva. Mistrovství republiky se konalo v Prostějově. Zároveň si tam vytvořil vynikající osobní rekordy,“ vyjmenoval úspěchy svého svěřence trenér Matek. Připomenul, že Kuba také vytvořil rekord na 400 metrů polohový závod čtrnáctiletých. Jeho výkony odpovídaly výkonům soupeřů, kteří závodí věkově o kategorii výš. „S velkým talentem přichází i velká odpovědnost a náročnost na přípravu a trénování,“ připomenul trenér s otázkou v očích, zda bude mít Jakub Bursa v Jablonci takové podmínky, aby se mohl dál zlepšovat.

JEŠTĚ O NĚM USLYŠÍME

Trenér jabloneckých plavců Štěpán Matek s Edou Trunečkou a Jakubem Bursou. Úspěšná Tereza Grusová (první místo)Jakub už dnes patří ve své věkové kategorii k úplné špičce a má všechny ambice k tomu plavat za svůj oddíl a republiku i na některé z dalších olympiád. „Jakub se vymyká standardům mezi svými vrstevníky,“ potvrdil také jeho kouč. Za jablonecký oddíl si dobře vedl i další zástupce TJ Bižuterie, Max Prošek, který v průběhu roku reprezentoval na mnoha závodech a v Prostějově plaval volný způsob. Vytvořil si svoje osobní rekordy. Jablonecký oddíl vychovává plavecké naděje v mnoha mládežnických kategoriích. A ty si také vedou velmi dobře. Na sklonku roku se bez medailí ze závodů nevraceli.

USPĚLI TAKY MLADŠÍ

Plavci narozeni v roce 2007 měli svůj šampionát v Chomutově, kam se probojoval do pěti závodů František Harakal a do šesti Zdeňka Janatová.

ZDEŇKA MÁ TOP ČASY

Vybojovala dvě zlaté medaile za 50 a 100 m kraulem. V obou závodech zaplavala nejlepší letošní časy ve své kategorii – na 50 m 32,10 sec. a na 100 m 1:11,77 min. Úspěch podtrhla ještě bronzovou medailí za 50 metrů motýlkem za čas 37,99 sec. Na mistrovství patřila k nejlepším, když přidala ještě tři „bramborové“ za finálové umístění na 100 m PZ, 200 m VZ a 200 m PZ.

KRAULA SI FANDA UŽÍVÁ

Frantovi Harakalovi se dařilo na oblíbených kraulařských tratích. Nejlépe se umístil na páté příčce na 50 a 100 metrů.
Také jedenáctiletý Ondřej Grus, pokračovatel úspěšného rodu jabloneckých plavců, vybojoval v závěru roku tři medaile, z toho jeden titul a zlato na 100 m polohový závod za čas v osobním rekordu 1:17,57 min. Přidal i dvě stříbrné za 200 metrů polohovkou a 100 metrů prsa a další.