„V lesích obklopujících hrabětický ski areál Severák je čekají dva vrcholné závody letošní sezóny. Sobotní běh je zároveň zařazen do světového žebříčku," za pořadatele připomenul Jan Vokurka.

PŮJDE JIM O HODNĚ

„Ti nejlepší budou bojovat o umístění v celorepublikovém žebříčku A. Současně bude probíhat závod českého žebříčku B, tedy jakési druhé ligy, jíž se mohou zúčastnit všichni ostatní závodníci," přibližuje ředitel závodu Zdeněk Zuzánek.

Dvoudenní sportovní klání pořádá oddíl orientačního běhu Tatran Jablonec nad Nisou. „Nejmladším závodníkům v žebříčku je okolo deseti let. Nejstarším přes osmdesát," popisuje Zuzánek s tím, že veteránské kategorie jsou pro velký zájem odstupňované po pěti letech.

Terény v okolí Jablonce jsou mezi orientačními běžci vyhlášené zejména svojí náročností. „Závodníky čeká obtížný závod. Lesy jsou plné skal, srázů i terénních nerovností. Pohyb ztěžuje také husté borůvčí a kamenitý povrch," láká na mimořádnou akci Zuzánek.

Na oba dny připravil jeho tým i jednu trať pro širokou veřejnost. „Každý, kdo zatím s orientačním během nemá zkušenosti, se může přihlásit do kategorie P, tedy příchozí. Je připravená tak, aby si práci s mapou a orientaci v terénu mohl vyzkoušet i naprostý nováček," slibuje Zuzánek.