Zima je letos na sníh skoupá. Jak potvrdil trenér Jan Hásek, s napětím očekávají sněhovou pokrývku také běžci SKI Klubu Jablonec.

Všichni jeli do Itálie

„Družstvo žáků se vrátilo před Vánoci z týdenního tréninkového pobytu na Jizerce. Dorostenci a část juniorů byla tři týdny na umělém sněhu v Itálii. Čekal je tam šestikilometrový okruh. V Itálii byli i dospělí. Jinde lyžovat nešlo," potvrdil nedostatek sněhu i v jiných státech trenér Hásek. Ale lyžaři SKI Klubu Jablonec ještě před vánočními svátky několik startů stihli. Zúčastnili se závodu v rakouském Hochfilzenu, kde se na umělém sněhu, na tratích, na kterých se jel před čtrnácti dny závod světového poháru v biatlonu. „Jel se zde OPA Cup, to je mezinárodní závod společenství alpských zemí. Tady závodili jak dorostenci, tak dospělí. Nejlépe si z našeho klubu vedla Anna Sixtová, která byla dvakrát nejlepší Češkou," potvrdil Jan Hásek.

Domácí start zrušili

Přidal také informaci, že jako druhá nejlepší Češka zajela i Klára Moravcová. Neztratil se ani Petr Pilz, junior. Ten je společně s Annou Sixtovou člen juniorské reprezentace. „Počasí je letos kámen úrazu," potvrdil trenér Hásek. Co dál, nevědí. Lyžařskou Šestidenní, která měla v Jablonci startovat 27. prosince, museli jako pořadatelé zrušit. Hned druhého a třetího ledna se jede v Jablonci další velký lyžařský závod. Pokud ho pořadatelé přesunou, tak pouze na Horní Mísečky.

Areál stále čeká

Díky tomu, že teploty neklesají pod bod mrazu, není možné sníh ani nastříkat. „A to máme k dispozici, společně s biatlonisty, opravdu kvalitní technologii. Máme tři děla a další kvalitní zařízení na výrobu umělého sněhu. Během deseti dnů jsme schopní biatlonový i běžecký areál připravit na výborné úrovni," vylíčil možnosti areálu v Břízkách Jan Hásek. A pokud taková situace nastane, mohou Jablonečtí nabízet svůj areál také ostatním pořadatelům závodů v jiných městech, kde podobné možnosti nemají. Ale letošní zima je skoupá zatím nejen na sníh, ale i na mínusové teploty.

Zatím jablonečtí běžkaři na domácích tratích ani trénovat, ani závodit nemohou. V ohrožení je Jizerská padesátka i další závody.

Bude to stát víc

„Přemýšlíme, co dál. Stejná situace je v celé Evropě. Pouze v Itálii a v Rakousku se dá závodit. Slušně se lyžuje na Štrbském Plese, kde napadl přírodní sníh. Tam se závodí," okomentoval situaci Jan Hásek. V Evropě se začíná závodit brzo, tak zatím pořadatelé nic rušit nemuseli. „U nás začíná závodní sezóna až tak v polovině prosince krajskými závody. Zatím proběhl závod na Mísečkách. Další, Šestidenní v Jablonci, jsme už museli odvolat, dodal trenér jabloneckých lyžařů.

Nedostatek sněhu bude pro lyžaře znamenat zvýšení nákladů na sezónu, a to především nákladů na dopravu. „Stejně bychom museli někam jet trénovat. Náklady na ubytování jsou v podstatě stejné jako u nás. Ale finance na pohonné hmoty narostou. A také hodiny prosezené v autě," připomenul trenér SKI Klubu Jablonec Jan Hásek.

Přes vánoční svátky si lyžaři užívali pár dnů volna.Teď ale hledají odpověď na otázku, kam se vypravit za sněhem…