Oddíl je jediným na Jablonecku, který se nepřetržitě stará o výchovu mladých talentů, a kdo jiný by o tomto sportu měl vědět více, než dlouholetý trenér a funkcionář Gustav Vrbický.

Nejdříve osobní otázka. Jak dlouho jste činný v tomto oddíle?

Je to již více jak čtyřicet roků, začal jsem v roce 1965 a asi tři roky jsem přerušil, to znamená přesně čtyřicet.

Můžete tedy hodnotit současnou situaci, jaké máte úspěchy, kolik družstev s kolika členy?
Pamatuji určitě lepší časy, ale zájem o basketbal se nám v současné době daří zvýšit. Zhruba od roku 1970 se nám daří udržet kontinuitu v dívčích či ženských složkách a nyní se podařilo na tradici navázat, když jsme překonali určitou stagnaci u ročníků narození 1991- 95. Před dvěma lety získaly dorostenky výborný úspěch třetím místem v dorostenecké lize a teď s nadějemi vzhlížíme ke kolektivu minižákyň, které se sice umístily v oblastním přeboru na čtvrtém místě, ale vyhrály v nadstavbové části Východočeský pohár.

V přípravě už máte další ročníky?
To je právě to, co nás těší, protože jsme do soutěže pro příští rok přihlásili ještě mladší děvčata ročníků 1998/99 a dokonce se nám podařilo otevřít přípravku ročníků 2000/01. Myslím, že tak mladá děvčata jsme ještě neměli. Co je potěšující, že o oba nejmladší kolektivy se starají mladé trenérky, které prošly naším oddílem – Martina Císařová, Jana a Jitka Wirsigovy. V oddíle tak máme téměř sedmdesát děvčat.

Jaká byla loňská sezona ve výsledcích?
Měli jsme v krajských soutěžích Východočeské oblasti pouze dva kolektivy – ženy a již zmíněné minižákyně. Ženy vedené trenérskou dvojicí Stehlík – Císař hrály finále OP s šancí se probojovat do kvalifikace o druhou ligu, ale skončily druhé. Kromě již zmíněných úspěchů minižákyň trenérů Čmejrka a Wirsigové st. je snad dalším větší účast na turnaji v Brandýse, kde porazily i USK Praha, špičku této kategorie. Z mužských složek máme A a B týmy mužů, kteří hrají v „amatérské“ Jizerské lize, když ji „áčko“ po letech vyhrálo. Kluky jsme několikrát zkoušeli, ale po opuštění žákovských či dorosteneckých let stejně s basketem skončili. Trenérů sice máme teď dost, ale jen pro stávající družstva.

Kde a kdy probíhají tréninky?
Trénujeme všichni v hale střední školy v Podhorské ulici, prakticky denně od 15.30 hod., kde se mohou zájemci po prázdninách ještě přihlásit na doplnění kolektivů, tam jim trenéři jistě rádi poradí.

Už znáte soupeře pro další ročník?

Pro ženy, starší minižákyně i mladší již soupeře známe a budeme opět hrát oblast Východní Čechy, protože nám to i geograficky vyhovuje a je tam víc soupeřek než na severozápadě. Ženy začínají poslední víkend v září a mají za soupeřky Jičín, Hořice, Přelouč, Litomyšl, Havlíčkův Brod, Týniště nad Orlicí, Ústí nad Orlicí a týmy z Pardubic. Oba týmy minižákyň začínají první víkend v říjnu, hrají vždy dva zápasy s jedním soupeřem v jeden den. Mladší mají ve skupině 3x Pardubice, Hradec Králové A i B, Stěžery a Jičín, starší Novou Paku, Havlíčkův Brod, opět Hradec A i B, a také tři týmy z Pardubic. Úspěšná parta kolem trenéra Čmejrka – nyní již starší minižákyně – se chce pokusit o postup do žákovské ligy, což by bylo poprvé v dějinách jabloneckého basketbalu.