Lukášov – Na kynologickém cvičišti v Lukášově bylo živo. Další zajímavá akce potvrdila, že o kynologický sport je stále větší zájem, zvláště mezi mládeží.
ZÁJEM O AGILITY STOUPÁ
„Na našem cvičáku se sešli účastníci soustředění mládeže. Trénují především disciplínu, která se jmenuje agility. Sešli se tady hlavně jablonečtí mládežníci, členové klubu, ale i ti, kteří zatím našimi členy nejsou, ale rádi by s agility začali," popsala dění v kynologickém areálu Elena Susková, hlavní organizátorka. Na akci se jí také podařilo zajistit špičkového lektora, takže mládežnické družstvo bylo v rukou jednoho z nejlepších výcvikářů. „Celý týden lektoruje tuto akci Pavel Roháček z Bratislavy. Ten je známý mezi kynology především pro svoji obrovskou trpělivost a bezmezné nadšení. Dokáže mladé doslova nakazit. Pro mládež v tomto věku je v agility potřeba, aby je trénink bavil a aby je nesrazil první neúspěch. A to všechno jim tento špičkový lektor dovede dát," charakterizovala Pavla Roháčka také úspěšná jablonecká kynoložka a výcvikářka. A tak díky jeho metodám a nadšení nevadilo účastníkům ani to, když cvičák smáčel déšť. Se svými čtyřnohými kamarády trénovali, dokud jim to počasí dovolilo.
JE TO HRA TĚLA I PSA
A co je vlastně agility? V poslední době sportovní disciplína, o kterou se zájem stále zvyšuje. „Pes při ní překonává různé překážky. Je na volno, psovod ho navádí slovními povely a hlavně řečí těla. Pes musí zvládnout skokové překážky, zónové překážky, to je například kladina. U ní musí dodržet při nabíhání a sbíhání určité podmínky, třeba šlápnout na kontaktní zónu. Nechybí ani slalom nebo tunely, zeď, houpačka a také příkop a další. Je to takový malý parkur, který známe z jezdeckého sportu," vysvětlila základy agility Elena Susková.
Připomenula ještě, že pes s psovodem musí trať absolvovat v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem trestných bodů. A ty se dají lehce nasbírat, když hafan absolvuje překážku špatně nebo ji odmítne zdolat.
MOHOU JET AŽ NA SVĚT
„Hlavně to musí oba bavit. Agility je hravá forma práce se psem, v poslední době mezi mládeží je to nejvíce vyhledávaná kynologická disciplína. Na mistrovství mládeže se sejde až sto padesát závodníků. A předností agility také je, že se při dobrých výsledcích může pes a psovod probojovat až na mistrovství světa," informovala jablonecká kynoložka Elena.
NAŠI VYHRÁLI EVROPU
Na rozdíl od jiných kynologických disciplín se vrcholných klání může zúčastnit velký počet mládeže. Potvrdilo to také juniorské mistrovství Evropy, které se konalo nedávno na Slovensku. „Tam právě naše české reprezentační družstvo získalo první místo," zdůraznila Elena Susková a konstatovala, že je škoda, že se veřejnost častěji nedozvídá o úspěších českých kynologů, které nejsou malé.
Ročně se v republice koná několik vrcholných akcí v disciplíně agility. A díky nim se také zájem jak o agility, tak o kynologii jako takovou mezi dětmi stále zvyšuje.
TRÉNOVALI DVOUFÁZOVĚ
Na soustředění v Jablonci měli účastníci od rána do večera nabitý program. Každý den je čekal dvoufázový trénink. V programu měli i jiné aktivity, třeba střelbu ze vzduchovky. Tu využijí při dalších akcích, které se na lukášovském cvičáku konají, třeba při branném kynologickém závodě. „Zajímavá byla i hra, při které se psovod musel vžít do role pejska a absolvovat si parkur v jeho „kůži". Účastníci se vylosovali do dvojic, jeden naváděl, druhý se změnil v pejska," popsala jednu z veselých částí tréninku Elena. Na psovody také čekal vědomostní test. A na konci pobytu nechyběla ani tombola. „Mládežníky ve věkovém průměru kolem čtrnácti let je těžké zabavit. Ale myslím, že s tímhle tady problém nemáme a že se nám to podařilo," řekla Elena Susková po ukončení týdenního soustředění.
PAK JE TO VŠECHNY BAVÍ
„Shodly jsme se s kolegyní, která také dlouhodobě působila na dětských táborech, že je hlavně potřeba, aby dospělí uměli děti pro různé aktivity nadchnout. A když se to podaří, tak jsou většinou vždycky spokojené a nadšené z toho, co zvládly," dodala hlavní organizátorka akcí, které se ve výcvikovém areálu v Lukášově konají stále častěji. Proto také v rámci programu jablonečtí organizátoři nadchli děti třeba i pro sběr borůvek, ovšem, při kterém se nesměli ušpinit. Přesvědčili se, že zdánlivě lehký a vtipný úkol vůbec nebyl jednoduchý. Týdenní výcvikový maraton končil závěrečným posezením u ohně a vyhodnocením akce. „Setkali se tady úplní začátečníci i slečna, která už v agility závodí. Zkušenosti si předávali tedy i mezi sebou. A navíc se také naučili uplést pešky, které mohou využívat při výcviku svého čtyřnohého kamaráda," uvedla další zajímavost k soustředění Elena Susková.
Tím ale dění na cvičáku ještě nekončí. V létě tady mají nabito. „Přijede k nám další skupina na soustředění. Ta se zaměří také na agility a ještě navíc na dog dancing. Lektorkami budou nejlepší v těchto disciplínách Vanda Gregorová a Aneta Grygarová. S nimi už budou trénovat ti, kteří se chystají účastnit se mezinárodních soutěží," připomenula další zajímavou akci Elena Susková.