Jablonečtí házenkáři ukončili své soutěže, tedy s výjimkou minižáků, kteří ještě jedou do Bíliny. Je tedy čas bilancování a nejlépe z něj vychází mládežnické týmy. Dorostenci ELP zvítězili v Severočeské lize a mladší žáci skončili druzí. Áčko obsadilo v konečném hodnocení II. ligy sedmé místo a rezerva skončila v Severočeské lize sice čtvrtá, ale z pěti týmů.

A muži – druhá liga
Nejsledovanější áčko mužů ve II. lize hrálo celé jaro pod určitým tlakem možného ohrožení sestupem. Byla to situace dříve u tohoto týmu nebývalá, ale zřejmě to může potkat každého. Nakonec však tento tým zabojoval a bylo z toho solidní sedmé místo se ziskem jedenadvaceti bodů, byť to je nejhorší umístění v historii účinkování ELP ve II. lize.

Tato soutěž však byla letos velice vyrovnaná a získat o dva body více, byla by to tradiční lepší polovina tabulky. Že to bylo reálné, o tom není třeba vůbec pochybovat (viz. těsné prohry na Dukle, v Havl. Brodu a zbytečné bodové ztráty doma).

Budeme-li pátrat po příčinách, najdeme jich hned několik: z objektivních především to, že tým postihla řada dlouhodobých zranění či nemocí klíčových hráčů (M. Heinl – hrál pouze jedno utkání s Duklou, R. Hlinka – 4 utkání na podzim, Matek celé jaro, občas Sluka či Svoboda), v jarní části sezony neodehráli řadu utkání bez podstatné omluvy hostující hráči Jakubec - jeho střelecká potence chyběla stejně, jako jistota druhého brankáře v případě Opaty a očekávání nesplnil ani Krupa, nepotvrdily se ambice vkládané trenérem Františkem Dědečkem do mladých hráčů, neboť těžko může uspět ve II. lize kdokoli, kdo není schopen podstatnou měrou pravidelně přispívat k úspěchu rezervního týmu v nižší soutěži. A zde se nejedná jenom o sedmnáctileté dorostence (ti svůj úkol splnili ve své soutěži!), ale v podstatě o všechny hráče, kteří nastupovali v béčku, ze subjektivních příčin týkajících se všech hráčů kategorie mužů to je především skutečnost, že jsou schopni jeden týden podat skvělý výkon a vzápětí, když se jim snad nechce nebo dají přednost jiným prioritám, tak skončí s ostudou i při utkání béčka, jak poklesly na jaře ambice A týmu je zřejmé z porovnání vstřelených branek jednotlivými hráči na podzim a na jaře, kdy prakticky celá základní sestava šla s produktivitou dolů (výjimky Žák, O. Heinl, R. Hlinka).
Ve II. lize se vystřídali v sestavě ELP čtyři brankáři, přičemž jasnou jedničkou byl D. Hlinka, dále Opata, Roth a na podzim ještě dorostenec Kysela (na jaře zanechal házené). V poli se vystřídalo celkem dvacet hráčů a střelecky uspěli následovně: Mrklas 152 (z toho na jaře 71), Hlinka 85 (55), Jakubec 76 (31), Svoboda 65 (29), Dědeček 60 (21), Žák 47 (27), Ziebiker 26 (9), Sluka 18 (8), O. Heinl 19 (11), M. Heinl 4 (v jediném utkání), Janeček 2 a po 1 brance vsítili Hanslian, Trejbal, J. Vraný, M. Vraný, Nehasil a Halmich. Neskórovali a jediné utkání odehráli Hána a Krupa.

A muži Svč. liga
Béčko nesplnilo svůj úkol, zejména proto, že po vypadnutí M. Heinla nemělo “ostrou spojku” a po ukončení házenkářského působení Kysely ani druhého spolehlivého brankáře. Na jaře situaci nezachránil ani D. Hlinka, který byl pro potřeby béčka uvolněn ze soupisky Áčka. Nastupoval spíše na křídle, kde hrál sice lépe než většina stabilních hráčů tohoto týmu, ale zcela zbytečně vytlačoval ze sestavy dorostence. Mohlo by se zdát, že čtvrté místo není neúspěchem, ale uvědomíme-li si, že rezerva ELP získala pouze deset bodů, tedy jen o bod víc, než poslední Varnsdorf, nedokázala výrazně přehrát Děčín a čtyřikrát prohrála se Žatcem, potom to zavání ostudou. Nespraví na tom nic ani skutečnost, že béčko sehrálo vyrovnaná utkání s první Českou Lípou a na jejím hřišti na jaře prohrálo pouze o jedinou branku a doma zvítězilo. To jsou právě ty paradoxy o přístupu k jednotlivým utkáním.

Dorost Svč. liga
Dorostenci zvítězili v Svč. divizi, když uhráli jedenadvacet bodů při skóre 279:182 a na druhý tým soutěže měli náskok osmi bodů. Je však třeba konstatovat, že se během zimní přestávky natolik zúžil jejich kádr, že bylo ohroženo dohrání dobře rozjeté soutěže, a tak bylo družstvo doplněno hráči z Turnova. Ti se velice osvědčili a postupně do týmu zapracovali. Stav v kádru hráčů však nedovoluje přihlásit tento tým do dorostenecké ligy, na kterou si vybojoval právo postupu. Vedle vlastního úzkého kádru se také mění k 1. červenci. pravidla přestupů a hostování, takže i Turnováci by mohli v jednom utkání nastupovat pouze tři, a to by v žádném případě na start ve druhé nejvyšší republikové soutěži nestačilo.

Mladší žáci – Svč. liga

Skvělého úspěchu také dosáhli mladší žáci vedení trenérskou dvojicí Dědeček ml., Ziebiker, když vybojovali druhé místo ve finálové skupině Svč. ligy. Ze čtyř turnajů jeden vyhráli a třikrát skončili druzí. Celkově z toho bylo 16 bodů a skóre 160:112. Tento tým se od podzimu “rozdvojí” a bude startovat v kategorii starších žáků a část, doplněná z minižáků, bude hrát také v kategorii mladších žáků.

Minižáci – soutěž 4+1
Minižáci vedeni stejnými trenéry se zúčastňovali soutěže 4+1 a obsazovali na jednotlivých turnajích přední místa. Tento tým bude od podzimu doplněn hráči z přípravky a povedou jej společně trenéři Hoza a Tichá. Také přípravka již okusila několik turnajů a bude jistě další nadějí pragovácké házené.