Jablonec n. N. – Skoro dvacítka tří až pětiletých dětí a celkem padesát táborníků trávili začátek prázdnin v jablonecké sokolovně. Právě tam se konal příměstský tábor s názvem Prázdninoví umělci, který letos slavil svůj patnáctý ročník. A pět let, pro velký zájem, má v nabídce už dva turnusy.
ŠANCI MAJÍ I NEJMENŠÍ
Připravují ho organizátoři z tělovýchovné jednoty Sokol Jablonec Sport Centrum a účastníci se mohou těšit nejen na pohybové aktivity, ale také na rukodělné činnosti a výrobu hezkých a zajímavých drobností. „Děti nezvládnou celý den sportovat. A tak jsme se rozhodli pro jinou variantu. Původně jsme měli zaměření na keramiku, hru na bubny a další specializace. Zjistili jsme ale, že největší problém pro rodiče je umístit děti ve věku tří až pěti let. Tak jsme náš táborový program připravili pro děvčata a chlapce od tří do deseti roků," informovala za organizátory trenérka gymnastiky Jitka Šťovíčková.
A protože jako trenérka a učitelka dobře ví, že aktivity pro malé děti je potřeba rychle měnit, aby udržely pozornost, rozhodli se pořadatelé pro výtvarné, tvůrčí i sportovní činnosti, při kterých nechybí ani krátké, průpravné cvičení. „Skupiny dětí vedou zkušení pedagogové, kteří s námi spolupracují už deset let a jsou zárukou kvality," zdůraznila organizátorka.
JE TADY Z ČEHO VYBÍRAT
Mezi táborové účastníky patří stálí zájemci, kteří se na tábor vracejí a letos jsou už třeba na šestém ročníku. „Když je po roce vidíme, sledujeme, jak vyrostli, jak se změnili a těší nás, že se k zase přihlásili," uvedla Jitka Šťovíčková.
Denní program je nabitý. Vedle florbalu, který si po ránu zahráli ti starší, se menší věnovali pohybovým aktivitám, v přízemí sokolovny vyzkoušeli lavičky zavěšené na ribstolích a také otestovali novinky z oblasti dětského fitness sportu. Ve vstupní části sokolovny pak další skupina vyráběla trička s potiskem a jiné drobnosti z papíru a látek. „Navštívili jsme podle přání dětí i liberecký Babylon. V plánu jsme měli také výlet na Nisanku, který nám ale zmařilo počasí. Na závěr týdenního tábora mezi nás přišel kouzelník," vyjmenovala jen část z bohaté programové nabídky Jitka Šťovíčková.
CENY SE BÁT NEMUSEJÍ
Díky finanční podpoře Nadace Preciosa a také Města Jablonec vyjde týdenní pobyt na šest set devadesát korun. „Patříme určitě k nejlevnějším táborům. Byla u nás dokonce trojčata. Těm jsme udělali množstevní slevu," vzpomínala s úsměvem Jitka Šťovíčková. Spolu s ostatními má za sebou první turnus a těší se na další.