Nejnebezpečnějším úsekem na více než 60 kilometrů dlouhé trase závodu bylo prudké klesání od kapličky z Hrabětic k josefodolské přehradě. „V sjezdu k přehradě utrpěl jeden z cyklistů po pádu těžký otřes mozku, ocitl se v hlubokém bezvědomí, zlomil si ruku a měli jsme podezření i na zlomeniny obratlů,“ dodal Hořejší. Druhý zvláště těžký úraz se odehrál ve sjezdu z Mariánskohorských bud. Rovněž tam upadl cyklista po havárii do bezvědomí a zlomil si lopatku.

Záchranáři věděli, kde hrozí nejhorší úrazy a čekali tam. Závodníci se na některých místech řítili až sedmdesátikilo­metrovou rychlostí. Vítěz zvládl Václav Ježek zvládl Nova Autor Cup za necelých 109 minut.

Mezi těžkými zraněními převažovaly otřesy mozku a zlomeniny dlouhých kostí na rukou a nohou. Záchranáři ošetřovali i úrazy kolen, zlomená zápěstí, tržné rány nebo odřeniny. Cyklomaratonu se zúčastnilo téměř 3000 závodníků. „Na tak velký počet lidí není bilance zranění zase tak hrozná a jsem spokojený, jak se nám společně s pořadateli podařilo závod zvládnout. Pamatuji se i na velké cyklistické závody se 75 zraněnými a bohužel i na mrtvé,“ uvedl Hořejší.

Minule za deset minut sedm zraněných

Horská služba nasadila letos na Nova Author Cup více záchranářů než při minulých ročnících. Bylo jich 20 a měli šest vozidel. Závody zabezpečovaly rovněž sanitky záchranné služby. „Ve spolupráci s pořadateli se nám podařilo vyřešit problémy ve mimořádně nebezpečném sjezdu z Bílé Kuchyně na Kuběnkovu chatu, kde se v minulém roce zranilo během deseti minut sedm cyklistů a tři z nich si zlomili páteř. Letos jsme závodníky zpomalovali píšťalkami a máváním praporků,“ konstatoval Hořejší.

Jizerskohorská horská služba každoročně asistuje také při Jizerské padesátce na kolech a při cyklomaratonu v těžkém terénu v sousedních Lužických horách.