Jablonecká rychlostní kanoistika má svoji historii, své vítěze a vynikající výsledky. Jen nemá svoje kvalitní zázemí, které by odpovídalo jak výsledkům, tak tomu, že oddíl nabízí využití volného času především mládeži. Rekonstrukci stávající, chátrající loděnice řeší vlastními silami. Na novou se dotazuje již několik let. Aktuální odpověď přišla od primátora města Petra Beitla.

Co rekonstrukce loděnice?

Projekt pro rychlostní kanoistiku, ale nejen pro ni, také třeba pro judisty máme určitě v hlavě. Právě teď jsou vypisované granty na sportovní zařízení, do kterých věříme, že se nám podaří tyto projekty dostat a že se nám tato zařízení podaří postavit. U judistů máme představu ještě lehce variantní, ale pevnou. U kanoistů jsme trochu pozadu. Stejný problém ale řeší také třeba házenkáři, kteří potřebují novou halu a intenzívně s námi jednají. Na těchto projektech pracujeme a připravujeme pro ně vhodné dotační tituly.

Za jak dlouho se tyto plány dočkají realizace?

Byl bych velmi rád, když by se obě akce podařilo uskutečnit v tomto volebním období. Už se minimálně čtyři roky o těchto projektech s představiteli oddílu intenzívně bavíme. A oni mají představu o tom, v jakém stadiu jsou. Pokud budou kvalitní projekty a následně i dotační tituly, pak jsme schopní to dát dohromady. Pouze z prostředků města nejsme ale schopní uhradit náklady ze sta procent. Ale jsme připraveni pomoci se spoluúčastí.

O kolik peněz se jedná?

Rámcově mohu říci, když budu mluvit o halách, že se bavíme o dvakrát dvacet milionech. A v případě loděnice o deseti. Dotační tituly jsou velmi rozdílné. Dnes to může být variantně třeba sedmdesát procent příspěvku a třicet procent spoluúčasti v případě rekonstrukce. Pokud se bude jednat o stavbu na zelené louce, pak je spoluúčast padesátiprocentní.

Jakému sportu byste se věnoval, pokud byste měl čas?

Já jsem původem kanoista, takže bych byl moc rád, aby se loděnice podařila. Ve volném čase jezdím kratší lodě. Když bych ale měl víc času, určitě bych trénoval. Ale zatím nemám času tolik, kolik bych si přál. Naposledy jsem seděl v lodi v červenci loňského roku na jablonecké přehradě.

A věnoval jste se kanoistice také závodně?

Já jsem jezdil hodně disciplín. Nejlepším výsledkem byla pro mne asi bronzová z mistrovství republiky.

Petr Beitl, primátor Jablonce, byl také přítomný na vyhlášení ankety Nejlepší sportovec Jablonecka za rok 2014. Přesvědčil se tak, že mezi nejlepšími byl i zástupce rychlostní kanoistiky. Proto řešení problému loděnice ještě komentoval slovy: „Oddíl si určitě novou loděnici zaslouží. Svědčí o tom i ocenění, které v anketě jejich zástupce získal. Oddíl má určitě nesrovnatelné podmínky se všemi těmi dalšími, které se na vyhlášení prezentovaly svými výsledky. Je to středověk, suchý záchod, dřevěný objekt."

Ondra Mašek jezdí za reprezentaci

Jablonečtí rychlostní kanoisté se mohou za loňský rok chlubit mnoha dobrými výsledky. Právě díky nim byl také do ankety Nejúspěšnější sportovce Jablonecka za rok 2014 za klub Rychlostní kanoistika, o.s. v kategorii Mládež jednotlivci nominovaný Ondřej Mašek. A ten v závěrečném hodnocení získal v této kategorii sedmé místo z deseti oceněných.

Ondřej Mašek si vyjel v loňském roce třetí místo K2 (deblakajak) na 500 metrů a čtvrté místo K2 na 1000 metrů v mezinárodním závodě olympijských nadějí v Piešťanech. Náročného závodu na Slovensku se zúčastnilo dvacet šest států včetně zástupců Austrálie a Ameriky. Vedle tohoto úspěchu je jablonecký Ondřej Mašek ještě držitel mnoha dalších ocenění v rámci domácích závodů. A hlavně je členem širší juniorské reprezentace v rychlostní kanoistice pro rok 2015.