Michal Šlesingr a Veronika Vítková by na základě dlouhodobé výkonnosti měli být tahouny české reprezentace při Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. V nominaci zcela chybí dlouholetá opora Zdeněk Vítek a velmi nepravděpodobný je také start loňského objevu Gabriely Soukalové. V nejsilnějších sestavách se představí čeští junioři a juniorky.

Černý kůň Jaroslav Soukup

Michal Šlesingr, devátý v konečném hodnocení Světového poháru 2010/2011, má za sebou dobré výsledky z OEZ Cupu mistrovství České republiky, a také z testů. „Jsou tam zlepšení jak oproti letošnímu jaru, tak i loňskému podzimu,“ říká trenér mužů a vedoucí českého týmu pro MS Ondřej Rybář. „Michal jen zatím není v top střelecké formě,“ dodal.

Osmá žena ze zimního MS 2011 v Rusku Veronika Vítková neuspěla před deseti dny na domácím šampionátu a následně se kvůli špatným zdravotním testům nezúčastnila ani reprezentačních testů. „Je unavená nejen fyzicky, ale trochu zřejmě i psychicky,“ říká reprezentační trenér žen Jindřich Šikola. „Záměrně jsem jí dal trochu pauzu a věřím, že do šampionátu bude v pohodě,“ míní.

Černým koněm českého týmu by se mohl stát Jaroslav Soukup, který při OEZ Cupu dokázal jako jediný porazit Michala Šlesingra. „Jarda i v přípravě ukazuje, že jeho výkonnost má rok za rokem vzrůstající tendenci, byť po malých krůčcích,“ chválí jej Ondřej Rybář. K neúčasti Zdeňka Vítka trenér poznamenal: „Zdeněk si nominaci vybojoval, ale v průběhu přípravy kvůli různým zdravotním potížím dlouho stál. Proto jsme se dohodli na individuálním tréninkovém plánu.“

Program MS 2011
středa 21. září
oficiální trénink
čtvrtek 22. září
smíšené štafety
Po závodě slavnostní zahájení MS a od 18.00 večírek pro diváky s grilováním a hudbou.
pátek 23. září - volno
sobota 24. září
sprint
neděle 25. září
stíhací závod
Vstup na všechny tréninky a závody je během MS 2011 zdarma.

Smíšená štafeta v nejsilnějším složení

Na Vysočině se nepředstaví kompletní světové špička. Z velmocí budou chybět například Němci, Norové nebo závodníci Švédska. Mezi 25 zúčastněnými zeměmi však jsou tradičně silní Rusové, Ukrajinci či Slovinci. „Přestože je pro nás světový šampionát pouze součástí přípravy na zimu, máme medailové ambice,“ tvrdí Ondřej Rybář. „Pro zisk alespoň jedné uděláme maximum, byť to neznamená, že některý z kovů skutečně zůstane doma,“ upřesnil Rybář. Trenérova slova však potvrzuje předběžná nominace pro úvodní klání smíšených štafet. Tam chce Ondřej Rybář postavit to nejsilnější, tedy jak Michala Šlesingra, tak Jaroslava Soukupa.

Slibná výkonnost Veroniky Zvařičové

Otázkou zůstává, jak budou mužům sekundovat ženy. „Děvčata se v testech zlepšila. Z tohoto pohledu mám z jejich výkonnosti radost. Ovšem vzpomenula si na OEZ Cup, viděl jsem, že na špičkovou závodnici, jako je nyní Janka Gereková ze Slovenska, ještě hodně ztrácejí,“ připomněl Jindřich Šikola porovnání s osmou ženou stíhacího závodu z MS 2011 v Rusku. Slibnou výkonnost při MČR prokázala Veronika Zvařičová. Již v úvodu zmiňovaná Gabriela Soukalová se kvůli zdravotním komplikacím nezúčastnila ani českého šampionátu, ani reprezentačních testů.

Naděje Krčmáře a mladého Vávry

V kategorii juniorů se hodně očekává od Michala Krčmáře, dvojnásobného bronzového medailisty z ME 2011, kterému by měl sekundovat Vlastimil Vávra ml. „Občasnými společnými tréninky se snažíme přiblížit výkonnost juniorů co nejvíce úrovni mužů. Věřím, že se to na šampionátu projeví,“ přál si trenér Vlastimil Vávra st.

Naposledy se mezi juniory představí Ondřej Exler, který již v zimě bude „mužem“, stejně jako Jitka Landová, která se sněhem vstoupí mezi ženy.

Trenér juniorek Jiří Holubec ví, že má vyrovnané družstvo. „To je pozitivní, ale na druhou stranu žádná z holek nevyčnívá, žádná neprokazuje stabilní formu. Přesto doufám, že umístění v nejlepší desítce, možná i pětce, holky vybojují. Nejvíce spoléhat budu určitě na Jitku Landovou, která je nejstarší a má i nejvíce zkušeností,“ říká trenér juniorek.

Nominace České republiky
Muži: Tomáš Holubec, Vít Jánov, Lukáš Kristejn, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr.
Ženy: Lea Johanidesová, Gabriela Koukalová, Barbora Tomešová, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová.
Junioři: Ondřej Exler, Lukáš Jíra, Michal Krčmář, Matěj Krupčík, Vlastimil Vávra ml., Michal Žák.
Juniorky: Kristýna Černá, Jessica Jislová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Lenka Šlechtová.

tjh (biatlon.cz)