Dálkový běžec Stanislav Řezáč z Jablonce nad Nisou se stal Králem bílé stopy 2011/12, tedy vítězem ankety odborníků o nejlepšího českého lyžaře.

Pro 38letého solitéra je to jeden z největších úspěchů kariéry. Letos vyhrál podruhé světový pohár FIS Marathon Cup a v sérii Ski Classics byl druhý, zvítězil ve dvou závodech Jizerské 50 a König Ludwig Laufu.

Jen o dva hlasy druhý skončil skokan na lyžích Roman Koudelka (LSK Lomnice nad Popelkou), v zimě jednou druhý v závodě Světového poháru, pátý na Turné 4 můstků a desátý v SP celkově.

Třetí místo získal Kryštof Krýzl z Dukly Liberec, nejčastěji (10x) bodující český alpský lyžař letošního ročníku světového poháru.
Loňský král Ondřej Bank, jemuž letos zničily sezonu následky virového onemocnění, získal jeden hlas. Ale už je v pořádku a pochlubil se očekáváním narození potomka, nejspíš dcerky.

„Je to pro mě velké překvapení a obrovské zadostiučinění. Proto mě moc mrzí, že nemůžu osobně převzít cenu," vzkázal Řezáč z tréninkového kempu v italském Meranu, kde se připravoval na kole a na kolečkových lyžích se svým novým rakouským týmem Skinfit.

„Když jsem dostal ze svazu pozvánku, říkal jsem si: Já to přece nemůžu vyhrát, i kdybych se rozkrájel…," vrtěl jen hlavou. Na slavnostním večeru na pražském Žofíně převzala cenu jeho žena Lenka a malí synové Aleš a Tomáš. Ti si také odvezli domů křišťálovou korunu, trofej udělovanou od roku 1973.

Ve webovém hlasování fanoušků o nejsympatičtějšího lyžaře vyhrál překvapivě freestylový akrobat Josef Kalenský. „Asi mám hodně kamarádů a je taky si potřeba pořádně rozbít pusu. Měl jsem teď v obličeji 35 stehů," vykládal.

Trenérem roku se stal David Jiroutek od skokanů. Na otázku, zda je úspěch závodníka zásluhou trenéra (vyhrál i Koudelka), anebo úspěch trenéra spíš zásluhou závodníka, odpověděl s úsměvem, že nejdůležitější jsou funkcionáři…

Juniorem roku byla vyhlášena alpská lyžařka Kateřina Pauláthová. Kdy se prosadí i mezi dospělými? „Už klidně za rok," plánuje odvážně.

Král bílé stopy 2011/12(odborná porota):

1.    Stanislav Řezáč (Patria Direct team, běh na lyžích) 14 hlasů, 2. Roman Koudelka (LSK Lomnice nad Popelkou, skoky) 12, 3. Kryštof Krýzl (Dukla Liberec, alpské lyžování) 10, 4. Lukáš Bauer (Dukla Liberec, běh na lyžích) 5, 5.- 6. Nikola Sudová (Dukla Liberec, akrobatické lyžování/boule) 3, Jan Němec (Ski areál Olešnice, lyžování na trávě) 3, 7.-10. Ondřej Bank (Dukla Liberec, alpské lyžování) 1, Klára Křížová (Sportovní akademie Špindlerův  Mlýn, alpské lyžování) 1, Kateřina Pauláthová (Ski klub Pauláth, alpské lyžování) 1 a Petr Horák (AČS, DC/snowboarding/freestyle) 1.

Anketa O nejsympatičtějšího lyžaře (hlasování fanoušků na webu, 24 307 účastníků)

1.    Josef Kalenský (akrobatické lyžování, freestyle)     3100, 2. Kateřina Vojáčková (snowboarding, freestyle)        2127, 3. Veronika Čamková (akrobatické lyžování, skikros) 1955, …9. Bank, 10. Sudová, …12. Krýzl, …16. Řezáč, …20. Bauer, …41. Záhrobská, …

Vítězové kategorií:

Akrobatický lyžař: Nikola Sudová.
Alpský lyžař: Kryštof Krýzl.
Běžec na lyžích: Stanislav Řezáč.
Lyžování na trávě: Jan Němec.
Severská kombinace: Tomáš Slavík.
Snowboarding: Šárka Pančochová.
Trenér roku: David Jiroutek (skoky).
Junior roku: Kateřina Pauláthová (alpské lyžování).

(ton)