ZÍSKAL ZLATO A STŘÍBRO

Významná cyklistická akce se konala v Brně. „Ve sprint Eliminátoru se mi podařilo obhájit mistrovský titul. V závodě cross country to nedopadlo tak, jak jsem si plánoval. Ale vybojoval jsem druhé místo a to beru jako výborný výsledek,“ uvedl k posledním svým úspěchům jablonecký Ondra.

Splnil jste tedy svůj plán?
Myslel jsem si, že ve sprintu bude úkol, obhájit titul, těžší. To se mi povedlo dá se říct v pohodě. Spíš to bylo trochu snazší, než jsem čekal. V závodě cross country se ale letos sešla konkurence, která, za těch pět let, co jezdím, se ještě na startu nepotkala. A také počet startujících byl letos vyšší.

Ale věřil jste si, že uspějete?
Věřil jsem si. Vyhrál jsem letos všech pět závodů Českého poháru, tak jsem si věřil i v tom mistrovském. Bylo by špatný, když by to bylo naopak.

A jaký byl průběh závodu?
S druhým místem musím být spokojený proto, že od začátku se závod nevyvíjel pro mne tak, jak jsem si představoval. Věděl jsem, že to zrovna není můj den a že něco je špatně.

Jablonecký cyklista Ondra Zelený zvládl další důležitý závod v Brně.Zdroj: archiv OZJak to na sobě poznáte?
Svoji roli sehrála možná i únava. Závodník, který mne v druhém závodu porazil, tak ten vynechal první závod ve sprintu, což mohlo mít na výsledek taky svůj vliv. Ale hlavně nemám rád teplé, extrémně těžké počasí. A to tam vládlo několik dnů. Víc jsem se v něm pohyboval, cítil jsem, že jsem unavený. Takže i počasí mělo vliv na můj výkon. Cítil jsem se doslova uvařený. Musel jsem se během závodu často chladit. Výsledek závodu proto ovlivnilo více faktorů.

Druhý post byl spravedlivý…
To ano. Podařilo se mi obhájit mistrovský titul ve sprintu. Chtěl jsem obhájit celkové pořadí v Českém poháru, a to se mi taky podařilo. O mistrovský titul v cross country se budu snažit v další sezóně. Budou další závody, další mistrovství. Vůbec nepřemýšlím o tom, že by druhé místo bylo pro mne zklamáním, naopak.

Brno jste si tedy užíval?
Právě, že moc ne, byl to dost stres. Cítil jsem velký tlak okolí na to, zda mistrovský titul obhájím nebo ne. Je to hodně zavazující, když od vás všichni čekají, že určitě obhájíte a půlku sezóny vám říkají, že to máte jisté a jednoduché. Se všemi jsem se určitě v tomto názoru neztotožňoval.

A teď už vás čeká volno?
Určitě zvolním, pojedu pár závodů, na kterých jsem svoji účast přislíbil kamarádům a známým. Pak mě čeká několik závodů v seriálu enduro. Ale to budu brát spíš jako zábavu.

Budete tam spíše ozdobou…
Tak to neberu. Jezdí tady vždycky více takových lidí, kteří jsou u nás velmi dobří. Na tyto závody jet chci i proto, že se tam rád setkávám s dalšími kamarády, závodníky.

A jak bude vaše sezóna pokračovat dál?
První listopadový víkend se jede Mistrovství Evropy v cyklokrosu, je to v Táboře. Program tam bude bohatý každý den. A teď v nejbližších dnech zahájím přípravu na cyklokrosovou sezónu, která vypukne v září. Takže určitě pár závodů před sebou mám a plány také.