Posledním devátým kolem skončil třetí ročník největšího letního šachového turnaje v regionu Metalmex Open 2007, který pořádalo Desko Liberec.
Vítězem letošního turnaje se stal devatenáctiletý Němec Christoph Natsidis z SC Lipsko–Gohlis (ELO 2227), který díky lepšímu pomocnému hodnocení předstihl druhého v pořadí Jiřího Kadeřábka z Jiskry Tanvald (2186). Oba skončili se sedmi body.
Už před posledním kolem bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi 6,5 bodovými Natsidisem a Kadeřábkem. Kadeřábek by vzhledem k horšímu pomocnému hodnocení BuchHolz musel vyhrát, ale v případě porážky by se zároveň při shodě nepříznivých okolností mohl propadnout až k 5. místu. Není tak divu, že po remíze na 2. šachovnici (Hába – Vaculík) si remízou pojistil 2. místo a titul krajského přeborníka.
Třetí místo se 6,5 body obsadil loňský vítěz a favorit turnaje Josef Kopal ze Zikudy Turnov (FM, 2276), který černými dvakrát „šlápl vedle“, nicméně obě partie, ve kterých zaváhal, svou hodnotu mají a jsou ukázkou toho, jak může za chybu soupeř tvrdě trestat.
Ve čtvrtém kole na Kopalovi v dámském gambitu demonstroval mladičký Natsidis ukázkové využití c-sloupce a následné prosazení pěšců dámského křídla a v kole osmém Jiří Kadeřábek obnažil a pak „zbušil“ Kopalova černého krále za zdánlivě nevinné „oslí ucho“, kterým si Josef Kopal svého monarchu oslabil.
Čtvrté místo patřilo novoborskému šachistovi Martinu Vaculíkovi (2261), který prošel turnajem bez prohry, uhrál 6,5 bodu a ve srovnání s Kopalem měl pouze o něco horší pomocné hodnocení.
Páté místo obsadil Zdeněk Hába ze Sokola Vyšehrad (2235) – 6,5 bodu, šesté Milan Šnorek z Řemdihu Strmilov (2161) – 6,5 bodu, sedmé místo patřilo překvapení turnaje Josefu Kratochvílovi z TJ Náměšť nad Oslavou (1887) – 6 bodů, osmé turnovskému Bohuslavu Vyhnálkovi (2172) – 6 bodů, deváté místo obsadil Jiří Průdek z TJ Krásná Lípa (2015) – jako vůdce černých figur evidentně postrach svých soupeřů – rovněž se šesti body a na desátém místě skončila Hana Kubíková z Pragy Praha (WFM, 2187).
Nejlepším borcem pořádajícího Deska se stal Marek Braun, který ve skupině sedmi hráčů se šesti body nakonec obsadil místo jedenácté a o fous mu tak unikla jedna z hlavních cen.
Bohatý cenový fond ve výši 60 000 korun byl rozdělen mezi hlavní finanční ceny pro prvních deset nejlepších hráčů a dále do mnoha kategorií (junioři, juniorky, senioři, nejlepší umístění ve skupině podle ELO a další), přičemž celkový počet finančních cen se vyšplhal na úctyhodných padesát!

V rámci turnaje se letos hrál také krajský přebor jednotlivců. Zde jsou výsledky podle kategorií:

Muži: 1. Jiří Kadeřábek, ELO 2186, Jiskra Tanvald, 7 bodů, 2. FM Josef Kopal, 2276, TJ Zikuda Turnov, 6,5, 3. Martin Vaculík, 2261, 1. Novoborský ŠK, 6,5, 4. Bohuslav Vyhnálek, 2172, TJ Zikuda Turnov, 6, 5. Jiří Průdek, 2015, TJ Krásná Lípa, 6. Ženy a juniorky do 20 let: 1. Zuzana Kopalová, TJ Desko Liberec. Juniorky do 18 let: 1. Barbora Novotná, TJ Desko Liberec. Junioři do 18 i 20 let: 1. Marek Braun, TJ Desko Liberec. Žáci do 12 let: 1. Lukáš Václavíček, TJ Desko Liberec. Žáci do 14 let: 1. Marek Braun, TJ Desko Liberec. Žáci do 16 let: 1. Lukáš Frýda, TJ Desko Liberec.