Česká sáňkařská výprava má za sebou tři závody světového poháru a podle dosavadních výsledků lze konstatovat, že vydařené. Několikrát se prosadili na bodovaná místa světového poháru jak v závodě individuálním (Jakub Hyman), tak i dvojsaní (Brožové), ale i štafetového závodu, ve kterém Češi skončili šestí. Tým ve složení Ondřej a Jakub Hymanovi, Lukáš a Antonín Brožovi a Petra Kaprová trénuje pod vedením trenéra Jiřího Vanera. Šéfem reprezentace úseku dospělých je olympionik Jindřich Zeman, jehož firma se spolupodílela na výrobě nových saní pro mužskou složku národního celku.

Kolik saní jste vyrobili, kdo vše se na tom podílel, a proč jste nezvolili snazší cestu, například koupě?
To je věc složitější. V současné době není na trhu možnost koupit nové saně. Každý tým má své vývojáře a na prodej je jen model „ojetý“. Skluznice jsme zakoupili v Rakousku, ale model a sedací aerodynamické saně vyrobila firma Vajda na Slovensku. Zbytek jsme vyrobili sami přesně na míru každého závodníka. Ovšem stále se saně ladí, ale musíme postupovat pomalu, protože každé zrychlení je nebezpečné a závodníci si na ně musí zvyknout.

Před sezónou na to nebyl čas?
Máme méně možností testování než ve světě, ale vycházíme ze zkušeností nasbíraných v minulých letech. Nějaké testy proběhly v lotyšské Siguldě a Oberhofu, i na dráze ve Vancouveru.

A jak dopadly?
Ve srovnání se saněmi starými byly testy neskutečně lepší, a to se již ukázalo i v závodech. Kluci dostávají pocit, že jsou jízdní vlastnosti velmi dobré a zlepšili se oni i saně. Ty jsou však stále v surové podobě a stále je vylepšujeme dle přání závodníků. Musím se zde malinko pochlubit, že naše saně neunikly ani pozornosti mechaniků jiných států, kteří nám k jejich zrození a kvalitě gratulovali.

Jak proběhla letošní příprava na sezonu?
Pod vedením trenéra Jiřího Vanera udělal velké zlepšení Jakub Hyman. Obrovský kus práce udělal i Ondra Hyman, který má dokonce páté – šesté startovní časy na světě. V přípravě jsme najezdili kolem šedesáti jízd, což není mnoho, ale vzhledem k našim podmínkám je to slušné číslo. Pro srovnání jsme před prvními závody měli najeto tak třetinu jízd. Velký pokrok udělala i Petra Kaprasová i dvojka, která má rezervy ve startech.

Jste šéfem úseku reprezentace Českomoravské sáňkařské asociace, jak jste s dosavadními výsledky ve SP spokojen?
Sáňkaři do letošní sezony vstoupili velmi dobře, zejména dvousaně. Junioři v úvodním poháru SP vyhráli a dvojka mužů Brož & Brož skončila dvakrát na konci elitní patnáctky a jednou sedmnáctá. Do SP boduje i Jakub Hyman, který v posledním závodě ve Winterbergu skončil 27., jeho bratr Ondra se do finálové jízdy o jedno místo nedostal, stejně jako Petra Kaprasová. Radost nám udělal závod štafet, ve kterém český tým skončil šestý.

Závod štafet? Jak takové měření sil v ledovém tobogánu probíhá?
Jezdí muž, žena a dvojice. Po dojetí do cíle musí sáňkaři „trefit“ terč a na trať vyjíždí druhé saně a pak třetí.

Jaké plány máte na letošní sezonu?
Chtěli bychom si vyjet nominaci na ZOH v roce 2010. Národní tým by měl odjet všechny závody Světového poháru i mistrovství světa v Lake Placid.