Co je náplní vaší práce, a koho máte nastarosti?

Do resortu patří junioři od 14 do 19 let, to znamená naděje v juniorském věku. Do SCM se rekrutují nejlepší sáňkaři z TJ Saně Smržovka a Klášterce nad Ohří. Mým hlavním úkolem je sledovat tyto závodníky a připravovat jim centrálně tréninkové plány. V minulosti jsem na to byl sám, od nové sezony mám asistentku, kterou je Marina Lukešová, bývalá úspěšná sáňkařka, která je zároveň asistentkou trenéra juniorské reprezentace Luboše Jíry, kterému ještě pomáhá František Šíma.

Kolik členů je zařazeno do SCM?

V současné době máme v SCM sedm členů, není to číslo nijak veliké, ale v současné době jsou to nejlepší mladí sáňkaři, které máme. Pět závodníků je ze Smržovky a dva z Klášterce.

Zima už hlasitě zaklepala na dveře. Co dělali sáňkaři v létě?

Trénovali, i když příprava vzhledem k omezeným finančním možnostem byla jiná než v předcházejících letech a proběhla pouze v domácích podmínkách. Letos poprvé jsme nejeli na tradiční soustředění na Ukrajinu a trénovali jsme pouze na Smržovce a v Klášterci. v Obou místech jsme plně využili obě sáňkařské dráhy k jízdě na kolečkových saních. Každý závodník během léta najezdil cca 250 km což je 250 tréninkových jízd.

Stále jezdíte na starých kolečkových saních nebo jste přešli na moderní in–line?

Podařilo se nám získat pět kolečkových in-line saní, a tím se trénink zkvalitnil. Jízda na těchto saních se v mnohém podobá jízdě na ledu. Saně jsou podobně ovladatelné a rychlost dosahuje v průměru kolem 80 km/h.

O víkendu se jedou první závody světového poháru juniorů, už jste byli na ledu?

Ano, reprezentační družstvo absolvovalo soustředění v rakouském Innsbrucku, kde jezdilo na dráze v Igls. V současné době jsou junioři na soustředění ve Winterbergu, kde se v pátek a v sobotu konají první závody SP juniorů.

Kdo byl nominován do reprezentace?

Tým tvoří Matěj Kvíčala, Luboš Jíra, Jan Heinz, Klára Pillerová a Tereza Revajová. Bohužel, vypadl z něho Miroslav Kudera, který se v přípravě vážně zranil. Je to škoda, Mirek měl s Honzou Heinzem vytvořit novou posádku dvojek, ale zranění Kudery nám náš úmysl zmařilo, ale i nadále s ním počítáme, jen musíme počkat, až se uzdraví.

Kolik závodů sáňkaře čeká?

Do 15. prosince absolvují čtyři evropské závody světového poháru. V novém roce se jedou další dva závody seriálu SP, ale za mořem, a těch se z finančních důvodů nezúčastníme. Vrchol sezony, mistrovství světa, se koná na přelomu ledna a února v Lake Placid a toho bychom se rádi zúčastnili.

Jaké jsou šance českých sáňkařů ve světové konkurenci, do kterého z nich vkládáte největší naděje?

Nejvíce si slibujeme od Matěje Kvíčaly, který je v kolektivu nejstarší a nejzkušenější. Ten by měl dosahovat kvalitních výsledků jak v individuální kategorii, tak ve dvousaních, na kterých jezdí s Lubošem Jírou. K optimismu nás opravňují loňské výsledky, kdy kluci ve dvousaních skončili osmí na MS a v závodech světového poháru se točili na příčkách kolem bedny a věříme, že se na ni letos v nějakém závodě dostanou. Ostatní členové jsou ještě velmi mladí, a ti budou spíše sbírat zkušenosti s věkově a fyzicky vyspělejšími soupeři.