Biatlonový areál v jabloneckých Břízkách uvítal na závěrečné exhibici a autogramiádě špičku českého biatlonu. Tisícům diváků se na dobře upravené trati představili reprezentanti, závodníci SKP Kornspitz Jablonec v čele s Gabrielou Soukalovou. Nad přípravou a organizací této tradiční a oblíbené akce bděl šéf klubu a bývalý vynikající biatlonista, olympionik a první český medailista z MS Jan Matouš.

Věřil jste, že Gábina vybojuje velký křišťálový globus?

Konec dobrý, všechno dobré. Dopadlo to, jak nejlépe mohlo. To, že byl poslední závod zrušený, globus pojistilo.

Jste nervózní, když sledujete výkony našich biatlonistů doma u televize?

Jsem určitě napnutý, ale tím, že na to koukám už mnoho let, dokážu být v klidu.

Jak zhodnotíte celou sezónu jabloneckých závodníků?

Pro Gábinu perfektní. Je to pro ni i satisfakce, že se jí nepodařilo vybojovat medaili na mistrovství světa. Nicméně ale její výsledky byly skvělé. Když si někdo porovná celkově čísla s loňskou sezónou, pozná ale, že tam určitý výkonnostní propad byl. To se nedá zastírat. Třeba u mužů, ze kterých se nikdo nedokázal na svěťáku dostat do nejlepší desítky. Ale tak to je. Staly se věci, které nelze ovlivnit, například nemocnost Ondry Moravce a další. Jako vždycky po sezóně přijde i teď na řadu hodnocení a budeme hledat kde, co a proč se stalo..

Nasadili jste, nejen pro biatlon, ale i pro jeho příznivce, pořádně vysokou laťku…

Tak to určitě. Ale žádný strom neroste do nebe. Nemůžeme být pořád lepší a lepší. Jednou musel přijít výkonnostní pokles. Takové nebezpečí právě hrozí. I když jsme loni nasadili vysokou laťku, vždycky medaile nemusejí vyjít.

Trochu zklamání tedy je?

Medaile jsme chtěli a fanoušci určitě také. Trochu zklamaní jsme. Ty výsledky ale určitě špatné nebyly.

Gábině se sezóna povedla, jak vidíte výkony ostatních děvčat?

U Veroniky Vítkové byla sezóna parádní, i když nebyla tak dobrá, jako loňská. V celkovém hodnocení je do desítky, to je výkon, který potvrzuje, že patří ke špičce. Bohužel, nebyla tam tam pódia. Jinak podala vyrovnaný výkon. A Gábina? Ta měla neuvěřitelně vyrovnanou sezónu, žádný propad, žádná slabá místa. Nejhorší jedenácté místo, to hovoří samo za sebe. Nezbývá, než před ní určitě smeknout. Eva Puskarčíková měla velkou smůlu, když na vrcholu onemocněla a tím vypadla z mistrovství světa. Jinak pro ni sezóna začala velmi dobře, měla výborné výsledky. Pak přišla nemoc, kterou už nerozchodila.

A co vás teď čeká dál?

Je to především na trenérech. Já budu zajišťovat hlavně finanční zabezpečení další sezóny. Trenéři rozeberou výsledky jednotlivých závodníků. Můžou přijít i takové nepříjemné zprávy, že je třeba někomu říct, že už na reprezentační družstvo nemá. Nebo naopak, někdo z juniorů se dozví, že postupuje do reprezentace. Hledají se slabá místa. Určitě není možné se plácat po zádech. Ze všeho je potřeba se poučit, hlavně neusnout na vavřínech.

Jaký je plán do další sezóny?

Určitě chceme přivézt medaile z mistrovství světa.

A teď mají tedy závodníci konečně pár dnů volna?

Duben mají volnější, mohou si oddychnout, jet na dovolenou, v plánu je rehabilitace a regenerace, ale individuálně. Mají čas být s rodinou Za tři týdny ale zase začínají. Jinak to nejde.