V divácky atraktivním měření sil zvítězil reprezentant Dukly Liberec Zbyněk Valoušek a porazil týmové kolegy Arnošta Hlaváčka a Jakuba Grafa. Nejlepší ženou byla Šárka Zelenková ze Ski klubu Jablonec.

„Chtěli jsme opravdu každému umožnit vcítit se do role profesionálních závodníků a vyzkoušet si náročnost změny stylu během závodu i nervozitu spojenou s přezouváním lyží na stadionu před fandícími diváky,” vysvětluje za organizátora závodu časopis SKI magazín redaktor Jan Klouček.

Mnohakilometrových hromadných laufů se jak v Evropě, tak i konkrétně v České republice jezdí mnoho, ale kratší závody v jiných disciplínách jsou prakticky výjimkou. Přitom jejich atraktivita jak pro závodníky, tak pro diváky je mnohem větší. V Bedřichově to bylo jasně patrné.

„Pohled na sedmdesát boxů s vyskládanými skateovými lyžemi je famózní a kvapné přezouvání výbavy, to si na vlastní kůži rád vyzkouší každý nadšenec běhu na lyžích,” dodal Klouček.

Organizátoři museli vzhledem k rozměrům bedřichovského stadionu a snaze dodržet regule, omezit pro letošní první ročník počet startujících na sedmdesát.

„Už samotná jízda na připravených závodních lyžích je pro amatéra zážitkem. A co teprve, když si ji vyzkouší v závodě,” vysvětloval důvody půjčování závodních setů Klouček.

Závod byl rozdělen na dvě hlavní kategorie – muži a ženy. Zajímavým zpestřením se stala kategorie dvojic, v níž mohl jet každý z týmu pouze jedním stylem, přičemž výsledné časy se sčítaly.

„Toto v profesionálním sportu samozřejmě nemá obdobu, ale naším záměrem bylo umožnit start v závodě i běžcům, kteří mají jeden ze stylů vysloveně slabší než druhý. I když já osobně bych každému doporučil vyzkoušet si skiatlon jako celek, byla i toto možná alternativa,” vysvětlil Klouček.

Výsledky Skimagazín skiatlon 2010
Muži 2x5 km: 1. Valoušek 27:47,0, 2. Hlaváček 27:50,0, 3. Graf 28:45,3
Ženy 2x 5 km: 1. Zelenková 31:41,0, 2. Boudíková 33:25,1, 3. Hrochová 39:35,2
Dvojice 2x5 km: 1. Landa, Zárybnický 31:02,0, 2. Jašek, Balatka 33:08,3, 3. Michálková, Mairichová 37:16,3.

Jan Hněvsa