Borek Sedlák z Dukly Liberec je nejpilnějším českým skokanem letní sezony. Jako jediný z reprezentantů absolvoval kompletní program osmi podniků Summer Grand Prix, aby vyskákal potřebné body pro start pátého českého skokana ve Světovém poháru na sněhu. Podařilo se až na poslední chvíli, minulý týden při premiéře vrcholného závodu v kazašském Almaty, kde dosáhl svého nejlepšího výsledku, 11. místa. A teď na perutích formy doplachtil pro titul domácího mistra.

„Měl jsem nůž na krku. Musel jsem si to odpracovat. A teď mám dobrý pocit,“ říkal spokojeně na skokanském webu www.skiflying.cz. Přestože žhnulo slunce a v televizi běžela dramatická fotbalová kvalifikace ze Skotska, ve frenštátském areálu na Horečkách začala naostro domácí sezona skokanů na lyžích.
Tuzemský šampionát rozšířili účastí Poláci, Italové, Slováci a Slovinci. Úctyhodných 87 skokanů ve všech kategoriích sledovaly aspoň tři stovky fanoušků.

„Vypadalo to opravdu moc pěkně, atmosféra byla slušná,“ říkal vítěz, skokan z Liberce. Domácí hrdost musela zachránit žena, zlato získala Vladěna Pustková, česká průkopnice dámského skoku. Sedlák začal letní body sbírat až v posledních třech závodech v Asii.

„Podařilo se nám vyladit nájezd a začalo se mi to konečně odrážet,“ těší se. V průběžném pořadí SGP mu patří se 46 body 38. místo jako pátému z Čechů.
Nejlepší je 24. Hlava, tomu ale stačily jen čtyři závody. Střídali se i ostatní. Až na Sedláka… „Bránil jsem se, ale uznávám, byla to povinnost. Nechci být po létě vystřílený, proto jedu pořád svůj režim tréninků mezi závody,“ říká. „Ale když mi trenér (Jiroutek) řekne, abych jel i na poslední dva závody, sbalím se a pojedu. Režim měnit nemusím.“

Na letní změnu pravidel reagoval zkrácením lyží o 3 cm. „Vždycky jsem míval problémy udržet se na hraně s váhou. Tak jsem zůstal na svých kilech,“ vypráví. Nové lyže ovšem měly posunuté těžiště, takže musel dovazovat malým závažíčkem za vázáním. To pravidla dovolují. Až dostane další dva páry fischerek s už posunutých těžištěm, měl by „pomůcku“ odstranit. „Výkony ale vycházely ze špatného odrazu, ne z lyží,“ nevymlouvá se.

Do sezony na sněhu jde s velkým odhodláním, byť jí chybí hlavní vrchol. „Tím bývá vždycky německo–rakouské turné, navíc je letos mistrovství světa v letech, a to já mám rád. Chci zůstat stabilně v týmu, držet si vyrovnanou výkonnost, nejlíp na bodech,“ plánuje sympatický čerstvý třicátník, nic nemění zatím jen v soukromí. (ton)

Letní mistrovství ČR ve skocích na lyžích:

Muži K 95: 1. Sedlák 225,5 (95,5 + 93), 2. Hlava 222,5 (91,5 + 95), 3. Cikl (vš. Dukla Liberec) 217 (92,5 + 92), 4. Morassi (It.) 216,5 (92 + 93), 5. Sliž (Pol.) 211 (90,5 + 92), 6. Vaculík (Dukla Liberec) 209 (89,5 + 92),… 8. Matura a Hájek 205,5,… 11. Janda 192,… Koudelka nestartoval.
Ženy K 95: 1. Pustková (Frenštát) 222 (98,5 + 90,5), 2. Miková (Ještěd Liberec) 199,5 (90 + 88), 3. Blažková (Desná) 171,5 (83 + 84).
Mezi juniory na můstku K 95 zvítězil Vítek Háček z Dukly Liberec. Mezi dorostenci pak Filip Sakala, syn leteckého mistra světa.