V pátek byly na pořadu štafety, které se jely v mapově velmi náročném prostředí příměstského lesa. Závod tedy probíhal nejen v městské zástavbě, ale také na lyžařských tratích, které k tomu byly protkány velmi hustou sítí malých pěšinek. Závěr závodu se navíc odehrával v krásném okolí místního hradu, který byl na vyvýšenině nad městem doplněné spoustou skalek, závrtů a dalších nerovností.

Závod se pro naše barvy vyvíjel skvěle již od startu, kdy naší vítěznou štafetu rozjížděl českolipský František Bogar a na předávku přijel na druhém místě v těsném kontaktu s domácí štafetou Estonska a před štafetami Norska, Ruska a dalších.

V úvodu druhého úseku jablonecký Jan Svoboda bohužel udělal více jak minutovou chybu, díky které se ale dokázal ještě více zkoncentrovat na další nejen mapařsky, ale i fyzicky náročné postupy. Na diváckou kontrolu v závěru se tak dokázal vrátit do kontaktu se štafetou Estonska, ale již v tu chvíli za vedoucí štafetou Finska.

Na předávce Kryštofovi Bogarovi bylo jasné, že bude česká republika bojovat o jednu z medailí. Finsko mělo v tu chvíli více jak minutový náskok, s Estonci byli Češi v kontaktu, ale na silné čtvrté Rusko byl náskok již přes dvě minuty.

Kryštof, věkem ještě junior, dokázal již v úterním závodě získat bronz ve sprintu. Navíc jel svůj úsek s Tõnisem Ermem, který v předchozích závodech získal titul ve sprintu a na krátké trati a tak měl Kryštof možnost „okoukat" rozvážnější tempo v mapařsky velmi náročných pasážích, kde bylo nutné jet na jistotu a bez chyb.

V úvodních částech závodu se duo společně dotáhlo na vedoucí Finsko a boj o titul byl otevřený. Nejprve se odpoutaly štafety Česka a Finska od Estonců. Na dalších fyzicky náročných postupech se již Kryštof dokázal odpoutat i od Fina Jussi Laurili a zvyšovat náskok české štafety na konečnou minutu a půl. To, že Kryštof dokáže závodit bez respektu, prokázal glosou v cíli, kdy prohlásil, že „kluci jeli jak na koupák, a tak jim odjel". Česká republika tak získala historicky první zlatou medaili z Mistrovství světa!

České dámské trio ve složení Martina Tichovská, Marie Březinová a Renata Paulíčková skončilo na pěkném čtvrtém místě a stříbro přidaly juniorky Ewa Haltof, Veronika Kubínová, Kateřina Nováková. Šampionát uzavřel sobotní závod na klasické trati, kde Kryštof Bogar potvrdil svou vynikající formu a získal další zlato s náskokem více jak tří minut. Čtvrtým místem ho navíc jistil Vojta Stránský z Kralup. (mak)