Dálkový běžec Stanislav Řezáč dojel pátý v závodu na třicet dva kilometrů v Toblachu a zaznamenal svůj nejlepší výsledek v sezoně v seriálu Visma Ski Classics. „Závod byl rychlý, nejel se až do Cortiny. Napadly tři centimetry nového prašanu, stopa byla dobrá. Závod byl těžký tím, že se nikde nezpomalovalo, jelo se pořád rychle," popsal svůj poslední start jablonecký dálkový lyžař. Pokud příznivci lyžování sledovali závod v televizi, mohli nabýt dojmu, že se jelo v rovinaté oblasti. Stanislav Řezáč okomentoval trať podle svých zkušeností. „Hned po startu byl kopec šest set metrů, pak další, menší a potom nás čekalo asi osm celkem těžkých kopců. Část závodu se jelo také na závodních tratích v Toblachu, které tak lehké taky nejsou." Stoupání čekalo na závodníky v půlce trati.

Jezdí nejen dlouhé

A jaké tratě si jablonecký závodník raději vybírá? „Záleží na formě. Nejsou to jen dálkové běhy. Nedávno jsem dobře zajel ve dvou závodech i patnáctikilometrové tratě. Tahle třicítka mně ale sedla," uvedl Řezáč. A zda měl šanci dojet čtyři závodníky, kteří jeli před Stanislavem Řezáčem? „Asi ne. Měl jsem trochu smůlu, že jsem urazil u hrot košíčku. Dalo se s tím ale jet. Můj servisman mi pak hůlku po šesti kilometrech vyměnil. Pak už jsem zase jel naplno," popsal situaci top jablonecký závodník, který by si už určitě zasloužil postavit se na stupně vítězů. „Je to dost těžké, protože dva nejlepší, Eliassen a Gjerdalen, jsou suverénní. Moc lyžařů na ně letos ještě nemělo. Záleží také hodně na lyžích," uvedl Řezáč. Dvaatřiceti kilometrovou trať v Toblachu jeli závodníci soupaž. „Teď už jezdíme jenom soupaž. Jeli jsme tak i nejtěžší trať, která je v Seefeldu. Těžší snad není. To bychom museli jet nějakou sjezdovku," připomněl s úsměvem Stanislav Řezáč předcházející závod, ve kterém dojel na šestém místě.

Teď pár dnů doma

V Toblachu se na start postavila v elitních skupinách šedesátka můžu a dvacítka žen. Měli k dispozici tři stejně rychlé stopy. „Podmínky byly spravedlivé, když na to někdo měl, dalo se předjíždět. Je ale výhoda jet za někým," popsal závod soupaž závodník. Ten teď stráví několik dnů v Jablonci a pak vyjede za dobrým sněhem, aby se mohl připravovat na náročný Vasův běh.