A to jí zajistilo účast na Mistrovství Evropy dospělých, které začíná 16. května v Londýně. Má za sebou náročné tréninkové období, kterému přecházelo ještě také získání B limitu na toto světové plavecké klání, kde budou ti nejlepší.

PLAVE HNED PRVNÍ DEN

Trenér Štěpán Matek potvrdil, že takový čas ještě od úspěšného roku 2014 nezaplavala. „Když sportovci přejdou z juniorské kategorie do seniorské, často přichází stagnace výkonu, než si v nové kategorii získají své místo, protože začínají vlastně od samého začátku. Totéž nastalo taky u Terezy. Ale tento čas nám teď potvrdil, že už je za námi."

Na Mistrovství Evropy v Londýně bude Tereza plavat všechny znakové disciplíny, tedy padesát, sto a dvě stě metrů znak. „Začíná hned 16. května dvě stě metrů znak. Společně se stovkou znaku by to měl být na tomto mistrovství vrchol. Před olympijskými hrami se sjedou do Londýna světové špičky, které se na OH už připravují. Přijedou nejlepší plavci a budou chtít soupeřům nahnat strach," uvedl k mistrovství trenér Matek.

ŠANCE TERKA URČITĚ MÁ

Zdůraznil, že šance postoupit do finálových programů je sice omezená, ale není nereálná. Všechno bude záležet na aktuální formě jeho svěřenkyně. Před odjezdem ještě absolvovala mikrocyklus tréninků a teď se vrátila ze soustředění v Plzni, kde se ještě dvoufázově před odjezdem připravovala.

Tereza je žákyní druhého ročníku jabloneckého gymnázia U Balvanu. Na této její sportovní úrovni už je velmi náročné skloubit studijní povinnosti s těmi sportovními. „V juniorské kategorii to ještě šlo. Teď se láme chleba a bude se muset brzy rozhodnout, jestli chce sportovat naplno a profesionálně, na úkor svého pohodlí. A to není jednoduché rozhodnutí," připomenul Štěpán Matek.

BUDE KDE TRÉNOVAT?

Tereza Grusová se už dlouhodobě připravuje v jabloneckém bazénu. Teď její trenér s hrůzou vzpomíná na období, kdy se v bazénu stavěly tobogány. A plavci v té době neměli přes dva půl roku kde trénovat. A jak připomenul, nikdo to s nimi neřešil. „Bazény se teď rekonstruují v celé republice. Všude ale zatím byla vůle plavcům pomoci, aby svoji činnost nemuseli ukončit. Město jim nabídlo náhradní tréninkové možnosti nebo finanční příspěvky na to, aby mohli jezdit do bazénu v sousedním městě. Tak to bylo třeba v Ústí nad Labem.Tady nám tehdy bylo řečeno: „Vedle je Liberec, starejte se." A jablonecký plavecký oddíl to tak v podstatě zlikvidovalo," připomenul Štěpán Matek.

KAM SE VRTNOU, KDYŽ…

Členové plaveckého oddílu TJ Bižuterie a i jablonecká veřejnost dobře vědí, že po technické rekonstrukci jablonecký bazén už dlouho volá a že by si ji zasloužil. „Bazén není v dobrém technickém stavu. Technika je v něm už třicet let, i přes rekonstrukce, které v něm proběhly, nevyhovuje a je poruchová. V Liberci se na rok 2018 plánuje velká odstávka ze stejného důvodu. V případě, že v podobném termínu dojde třeba k rekonstrukci i v Jablonci, nebudeme mít kde trénovat. Hrozí, že opět přijdeme o členy. A členskou základnu tvoří hlavně mládež, což by byla velká škoda," obává se nejhoršího Štěpán Matek.

Doufá, že s nimi město bude včas jednat a hledat řešení dřív, než jim oznámí: „Bazén zavíráme." „Existuje sice studie přestavby bazénu, ale takové tady v minulých deseti letech už byly aspoň dvě. Dál se neděje nic. A vypadá to, že studie ani nepočítá s částečným provozem," uvedl trenér.