„Na mistrovství Evropy do Izraele jsem doprovázel Terezu jako člen realizačního týmu. Měl jsem hodně povinností. Staral jsem se nejen o ni, ale také o ostatní plavce. Do nominace na člena tohoto týmu jsem se dostal na základě nominačních kritérií," uvedl ke své účasti na ME trenér jablonecké plavkyně Terezy Grusové, členky TJ Bižuterie a reprezentantky. Její výkon musel být pátý nejlepší v reprezentaci, aby se trenér mohl rozjet do Izraele s ní.

Byly to zkušenosti

Štěpán Matek měl ještě na starosti další plavce, kterým zajišťoval na místě servis, jak tréninkový, tak pobytový. „Získal jsem tam na takovém velkém mezinárodním podniku pro trenéra velmi cenné zkušenosti. Člověk vidí, jak to chodí třeba v zahraničních oddílech," potvrdil kouč.

„Odjížděl jsem s přáním, aby se Terce podařil alespoň jeden postup do odpoledního finálového závodu. Plavala svoje znakové disciplíny, padesát, sto a dvě stě metrů a doplňkově ještě padesát metrů motýlek. Každý start na tomto podniku je pro ni výborná zkušenost. Největší šance měla první den na sto metrů znak. Hranice postupového místa pro postup do semifinále byla přesně okolo jejího osobního rekordu, který zaplavala čtrnáct dnů před odletem na Velké ceně Brna. Ale tady se jí čas rekordu nepovedlo zaplavat, skončila až jednadvacátá. V tak nabité konkurenci, jaká se sešla na mistrovství Evropy, znamená i půl vteřina mnoho," popsal výsledky jablonecké plavkyně její trenér Štěpán Matek.

Evropa jde kupředu

Ovšem výkony Terezy Grusové na Mistrovství Evropy v Irsku určitě nebyly špatné. Všechny časy, které zaplavala, byly na hranici jejího osobního rekordu. „Tereza měla teď velmi náročné období. Tři poslední letní sezóny neměla žádné prázdniny. Navíc musela a musí plnit především svoje povinnosti ve škole a ještě absolvovala taneční. Po mistrovství světa v Singapuru na konci srpna přijela hodně unavená, spíše psychicky než fyzicky. Celá sezóna byla kompromisem, aby proběhla co nejlépe. A to se nám podařilo," zhodnotil sezónu kouč.

Ten se takové velké reprezentační akce, jako bylo mistrovství Evropy v Izraeli, účastnil už po několikáté. „Čekal jsem v Izraeli více vojenských kontrol, ale opak byl pravdou. Co se týče bezpečnosti, příliš nás nekontrolovali, nejvíce na letišti v Praze před odletem. Největším problémem bylo počasí a teplotní rozdíly. Z Prahy jsme odlétali při sedmi stupních, na místě bylo dvacet. Teplota se hodně střídala, během hodiny teploty klesaly z dvaceti na dvanáct," popsal podmínky Štěpán Matek.

Trochu bylo i zima

Počasí, teplotní rozdíly a přímořské klima měly vliv i na výkony plavců. Poslední dva dny plavali závodníci při teplotě dvanáct stupňů, sice v krytém bazénu, kde byl ale silný průvan. A to pro závodníky příjemné nebylo, někteří si odvezli díky tomu i virózy a onemocnění. „A nás čekalo hned po návratu ještě doma mistrovství republiky," připomenul trenér. To absolvovala Tereza Grusová v Plzni. Tam se v závodech na krátkém bazénu utkali dospělí a dorostenci. Jablonecký oddíl TJ Bižuterie reprezentovala nejen Tereza Grusová, ale také Eduard Trunečka, a to v kategorii mladšího dorostu. „Co se týče Terky, ani jsem příliš neočekával výborné výsledky. Sezóna byla náročná a navíc jí chyběly naplavané kilometry. To se také na výkonu projeví. Měla za sebou Český pohár v Brně, pak Izrael a pak toto mistrovství republiky. Plavec v tomto období už tolik netrénuje. A to chybí," uvedl trenér.

Ještě jela na M ČR

Ve znakových disciplínách získala Tereza dvě druhá místa hned za nejlepší plavkyní Baumrtovou. Eda Trunečka plaval padesát, sto a dvě stě metrů prsa a také čtyři sta a patnáct set set metrů kraul. Překonal osobní rekordy a na všech prsových tratích se dostal do finále. Byl pátý na sto a dvě stě metrů prsa, šestý na padesát metrů prsa. Na čtyřstovce kraula vytvořil osobní rekord a překonal oddílový.