Že na velké části tras nebyl žádný sníh a někde zbyl jen led? To přihlášeným závodníkům nevadilo. Někteří vyrazili na pěší výlet, jiní si vzali běžky na ramena. Z Bedřichova pak šli pěšky přibližně pět kilometrů, než si mohli pod Rozmezím stoupnout do stopy. „Nejlepší podmínky byly kolem Bunkru a Knajpy. Naopak Jizerka, kde by člověk čekal hodně sněhu, podmínky dobré neměla. A na takové Krásné Máří je počasí vyloženě jarní, tam po sněhu není ani stopy,“ popisuje situaci na trati závodu Valoušek.

„V sobotu jsem projel celou trať a potkával desítky lidí s našimi čísly. Byl to pro mě silný zážitek. Tohle je skutečná láska k Jizerské 50,“ říká své dojmy z víkendu tiskový mluvčí ČEZ Jizerské 50 Richard Valoušek.

I jeho překvapil velký zájem o startovní balíčky, které si závodníci vyzvedávali v pátek a sobotu v libereckém Obchodním centru Nisa, konkrétně v prodejně Intersport. „Za dva dny si vyzvedlo svůj startovní balíček i s číslem necelých pět tisíc lidí. Ti pak mohli vyrazit zdarma na ligový zápas Slovanu Liberec nebo se slevou na ženské EURO HOCKEY TOUR.“

Bedřichovský hoteliér František Jelínek se v mládí úspěšně účastnil běžkařských závodů. I v zahraničí.
Mám k Jizerské 50 krásný vztah. Teď malinko krvácím, říká hoteliér z Bedřichova

V závodním programu 57. ČEZ Jizerské 50 zůstaly oba koncerty pod názvem ČEZ Energy fest. V pátek na nich zahrály v centru Jablonce Poletíme?, v sobotu v Liberci Pokáč a čerstvá česká slavice Ewa Farna. Na oba koncerty byla náměstí beznadějně plná. Vstupné bylo zdarma.

Neděle patřila Memoriálu Expedice Peru 1970 pod jehož hlavičkou se závod od roku 1971 jezdí. Na partu horolezců z peruánské tragédie vzpomínají organizátoři Jizerské 50 dodnes. Letošní ročník nebyl výjimkou. I přes vytrvalý déšť se pod jejich památníkem nedaleko stadionu v Bedřichově sešly desítky lidí. Ti si připomněli také smutný osud Jiřího Plisky, elitního českého závodníka v dálkovém lyžování, který tragicky zahynul na skalách v USA.

Mohlo by vás zajímat: Lyžuj lesy déšť neodnesl. Do stop vyjely tři stovky mládežníků

Zdroj: Josef Březina