Kdy jste se začal věnovat atletice a jaké disciplíně?
Atletice se věnuji již od narození. Můj táta byl elitní desetibojař a máma reprezentantka ve vrhu koulí a hodu diskem a sparingpartnerka Ludvíka Daňka. Vyrůstal jsem na atletickém stadionu, kde probíhaly každodenní tréninky mých rodičů. Mojí první hračkou byla malá překážka, kterou mi táta vlastnoručně vyrobil, a od mámy jsem dostal malý disk a oštěp. Atletická disciplína byla vybrána, víceboj.

Na jaké úspěchy nejraději ve své kariéře vzpomínáte?
Největším úspěchem bylo v 8 letech dokončení prvního dospělého desetiboje, kde jsem závodil s tátou. Dalším pak ME vícebojařských družstev v roce 1993 v reprezentačním týmu s Tomášem Dvořákem, Danou Jandovou, Pavlem Procházkou a dalšími ve španělském Valadolidu, kde jsme vybojovali postup českého vícebojařského týmu do superligy elitních vícebojařských týmů.

Na třech palubovkách se v předvánočním turnaji utkali malí házenkáři a házenkářky, minižáci a přípravky.
FOTO: Dvě stovky házenkářů bojovaly v jablonecké sportovní hale, kdo je lepší

Co vám atletika a sport vůbec do života daly?
Daly mi zdravý smysl života, bojovnost a vitalitu, jak v podnikání, tak i v práci. Daly mi sportovní rodinu a spoustu přátel po světě.

Jaká je současná na atletika?
V současné době atletika zažívá velký boom, díky manažerskému vedení ČASU, kde mladí lidé uchopili vedení atletiky směrem k moderním trendům. Vznikla spousta nových projektů: Atletika pro děti, Atletika pro radost, Atletika pro rodinu a největší projekt Jsem atlet. Na všech sociálních sítích je propagace atletiky tak veliká, že členská základna mladých atletů se po celé ČR neustále zvyšuje. Češi berou atletiku jako finančně dostupný sport a mohou se jí zabývat i děti ze sociálních rodin. Je rozmanitá a všestranná a každé dítě si může najít disciplínu, která mu vyhovuje.

Měl jste svůj atletický vzor?
Na počátku byl mým vzorem můj táta, který mě přivedl k desetiboji. Pak jsem se viděl ve svém sparingpartnerovi Tomáši Dvořákovi, trojnásobném mistru světa v desetiboji a současném šéftrenérovi ČASU.

Jací jsou vaši svěřenci?
Trénuji různorodou skupinu našeho klubu AC Jablonec od 8 do 50 let, mezi kterými jsou úspěšná závodnice Denisa Folková, všestranná vícebojařka Kateřina Kadavá, elitní vícebojař Štěpán Schubert, talentovaný, všestranně založený Dušan Vodička, třináctý z ME dorostenců desetibojař František Doubek, letošní juniorský reprezentant Jan Rejha a v neposlední řadě i moje dcera Jessica Stella Rucká, která již v 7 letech vyhrála přebor Libereckého kraje v přespolním běhu.

Diana Cholenská jezdí úspěšně skicross a má velké sportovní plány.
Na ledovce si jablonecká sportovkyně Diana Cholenska bere i plyšáky

Jaké máte další plány?
Po letošním úspěšném roce, kdy se moji svěřenci stali několikanásobnými mistry republiky, umístili se na ME do 18 let, zúčastnili se úspěšně světové olympiády dětí a mládeže YOG v Argentině v Buenos Aires, bych si nemohl snad nic lepšího přát. I přesto nikdy nezůstávám stát na místě a jdu dál. A tak ve dnech 26. 27. 1. se chceme probojovat na mezistátní utkání v halových vícebojích, které bude v Cardiffu. Po krátké halové sezoně se budeme připravovat na vrchol na dráze, což je juniorské ME, kde zabojuje Denisa Folková na 800m. Plánujeme také evropských olympijský festival YOF, který se koná v ázerbajdžánském Baku, a zúčastnit by se měl František Doubek desetiboj.