Na kynologickém cvičišti v Lukášově se to hemžilo psy a jejich majiteli. „Máme tady výcvikový tábor dog dancingu a agility," uvedla k dění na cvičáku Vanda Gregorová, lektorka dog dancingu, a představila svoji kolegyni Anetu Grygarovou.

Co skrývá disciplína, kterou učíte, dog dancing?

Je to nová, mladá disciplína, známá u nás od devadesátých let. Původ má ve Spojených státech a v Kanadě. U nás funguje přibližně od roku dva tisíce. Ale už se úspěšně rozšiřuje.

A kdo se účastní vašich lekcí na jabloneckém cvičáku?

Přijeli zájemci z celé republiky, od Prahy, ze severních Čech, samozřejmě jsou zde také místní a liberečtí vyznavači dog dancingu.

A mají nabitý program…

Většina účastníků kombinuje oba sporty. Dopoledne cvičí se mnou dog dancing a odpoledne s Anetou agility. Část z nich si vybrala jen jeden sport a ti pak mají dvoufázový trénink.

Co je pro psy z těchto sportovních disciplín lákavější?

Agility je možná trochu atraktivnější, dynamičtější pohyblivější, psi zdolávají různé překážky, skáčou, probíhají tunely. Dog dancing je zase náročnější fyzicky. Existují v něm cviky dynamické, ale hlavně jsou to cviky hodně na „psí hlavičku". A to je pro ně náročné, protože u těchto cviků musí daleko více pes myslet. Vydrží pár minut a musí v průběhu lekce častěji odpočívat.

Proč jste si vybrala právě disciplínu dog dancing?

Měla jsem jako prvního pejska čivavu. A ta tedy nepatří mezi služební plemena, moc jiných sportů se s ní dělat nedá, třeba jako je sportovní kynologie, kousání na rukáv anebo jiné. Dog dancing jsem začínala sama, protože v té době tady ještě nebyli žádní trenéři nebo výcvikové tábory. Líbí se mi tento sport proto, že si člověk může cviky vymýšlet. A to mne na tom baví. A navíc se v dog dancingu spojují cviky s hudbou. Výběr cviků je velmi bohatý, je to kreativní sport.

Na co je potřeba dát pozor?

Při vymýšlení cviků je potřeba dbát na zdraví psa. Nesmí být pro ně nebezpečné. Jinak mě baví si cviky vymýšlet a skloubit je s hudbou. Je potřeba vědět, kdy je dobré vyloučit například skoky nebo cviky na zadních. Na to myslím, když vystupujeme na parketách. V zahraničí jsou některé cviky zakázané, třeba stání na předních nohách. U nás zatím takové nemáme.

Co se vlastně hodnotí na soutěžích dog dancingu?

Hodnotí se technika a umělecký dojem, a to jak u psa, tak u psovoda.

Líbily se vám výkony v televizních soutěžích talentů?

Sestavy, které se dostaly až do finále soutěží, byly velmi pěkné, náročné a pro diváky atraktivní.

Prostředí televize ale není pro psy zrovna příjemné?

To určitě ne, působí na něj světla, ruch. Jen to, že tam pes sestavu vůbec zacvičí, tak to je úspěch.