Shiatsu – metoda zahrnuje techniky tlaku, orientální diagnostiku, doporučení životního stylu, cvičení a další práci s klientem
na všech myslitelných úrovních.

Richard Jisl má tři a více tváří. Jedna vykukuje zpod cyklistické přilby, když uhání na koloběžce. Druhá s laskavým výrazem v očích vnáší klid do místnosti, kde pacient či sportovec na masérském lůžku žádá o nejstarší formu terapie. S vysutým obočím na další z tváří s nervozitou a napjatě sleduje sportovní výkony svých dcer. A dalo by se pokračovat…

Doprovázel jste děvčata z reprezentace. Jak vypadá z vašeho pohledu příprava před sezonou na prvním sněhu?

To je takové seznámení, piluje se technika, aby se závodnice rozjezdily. Fyzioterapeut dbá, aby přechod na jiný druh pohybu byl co nejméně bolestivý. Přechod je v podstatě plynulá záležitost. Někdy se kombinuje suchá příprava – děvčata jezdí na kolečkových lyžích. Jeden trénink je na kolečkových lyžích a druhý na ledovci, aby pobyt ve vysoké nadmořské výšce nebyl pak tak náročný.

Kolik děvčat je ve vaší péči?

Spolupracuji s reprezentačním týmem A žen v běhu na lyžích, kde jsou dvě závodnice - Eva Nývltová a Iva Janečková. A s týmem B, kde jsou Martina Chrástková, Karolína Grohová a Sandra Šicová.

Kde Češi uvidí českou ženskou reprezentaci na domácích závodech?
V Novém Městě na Moravě, kde bude světový pohár, na tratích, které se teď budují pro Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013.
Nestaráte se jen o vrcholové sportovce. Jako fyzioterapeut používáte vedle shiatsu i tejpování, které mimo jiné vyučujete.

Dlouhou dobu jsem vedl školu shiatsu, v současnosti se věnuji kineziologickému tejpování, což je metoda nalepování elastických pružných pásek na svaly, šlachy, klouby, vazy. Díky nim se upravuje jak pohybový stereotyp, tak se dá zbavit bolestí svalových, kloubních a popřípadě i doléčovat některá zranění.

To je jen pro sportovce?
Ne, kineziologické tejpování je metoda, která se v České republice teprve rozvíjí, ale účinná je pro všechny, kteří mají zdravotní potíže. Dá se využít k preventivnímu tejpování právě u sportovců nebo při zdravotních potížích. Je to metoda, která úspěšně proniká na rehabilitační pracoviště, do nemocnic, používají ji i lékaři. Školení, které bylo v Praze a Brně, se účastnili i lékaři, fyzioterapeuti, maséři, sportovní trenéři, instruktoři sportu.

Jak se na to dívají zdravotní pojišťovny?

Ty se tváří, jak je jejich zvykem, jako mrtvý brouk. Stále si drží ty své výkony, které v některých případech zavánějí trochu už takovým staromilstvím. Je to už taková historie. V tomhle směru jsou zdravotní pojišťovny v České republice trochu zkostnatělé oproti západní Evropě.

Jak dlouhý vývoj to podle vás bude, než dokáží akceptovat některé moderní metody, a tejpování je jedna z nich?
Myslím si, že tlak postupně bude narůstat, protože kineziologické tejpování je v Evropě přes deset let. Zaznamenalo obrovský nárůst jak z řad terapeutů, tak z řad klientely. Dokáže rychle a efektivně odstranit spoustu zdravotních potíží. Od ramenních kloubů, zad, kříže, kolen, krční páteře a klient odchází během krátké doby s velmi příjemným pocitem. Tejp působí na rozdíl od práce terapeuta ne jen čtvrt nebo půlhodinu, ale může zůstat na těle až týden.

Co hlásáte, to děláte. Tedy komplexní péče o tělo. Sám jste sportovec. Když vyjedou děvčata do stopy a vy vedle nich, kdo vyhraje?
Narážíte na moje koloběžkové sportování. V zimě trénuji na sněhoběžkách, to je pravda, ale sněhoběžky jsou specifický dopravní prostředek nebo sportovní prostředek, který se používá hodně ve Švédsku, Norsku, hodně na jezerech a na umrzlém sněhu. Se závodníky světové elity v běhu na lyžích se na tomto dopravním prostředku nemůžu rovnat. Ledaže by se závodilo na zamrzlých finských jezerech, kde jsou závodníci schopni se pohybovat až rychlostí sto kilometrů za tři hodiny.

Ovšem, když my dva bychom spolu vyrazili do stopy, myslím si, že mě necháte daleko, daleko za sebou.
To bych si nedovolil.

To byla legrace, řekněte spíš něco o letní verzi, o koloběžkách. Máte z letošní sezony vynikající úspěchy.
Letos jsem se soustředil spíš na domácí závody, protože příští rok je mistrovství světa, kde bych už měl být zařazen do té kategorie starších. Cíl je tedy vyhrát svou kategorii.

Letos jsem se soustředil, abych vyhrál mistrovství republiky, a povedlo se. Získal jsem titul na dlouhé trati v Plzni, která je koloběžkářská bašta v České republice. Tak se mi podařilo připravit tamní závodníky o titul.

Co se týká celkového pořadí, tak jsem skončil druhý v českém poháru a z mezinárodních úspěchů mám druhé a třetí místo ze závodů v evropském poháru.

Podívám-li se na vaši rodinu, tak dříve se televizní program jmenoval „Zpívá celá rodina“, ale u Jislů je to jinak, tam „Sportuje celá rodina“. Kam se vrhly dcery?
Obě starší děvčata jsou v nominaci na první Zimní olympijské hry mládeže, které proběhnou v půlce ledna 2012 v Innsbrucku. Nejmladší vykročila úplně jiným směrem a získává první vavříny v soutěži společenských tanců.

Jak jste na tom se společenským tancem vy a manželka?
Co se týká společenských tanců, několikrát jsme začali, několikrát skončili. Ale teprve nyní mě společenský tanec zaujal a chystáme se pořádně začít. Snad se konečně zlepšíme.

Richard Jisl řekl o koloběžce:

Koloběh není jen závodní sport. Jako profesionální fyzioterapeut vidím jeho přednosti především pro běžnou populaci, což dokazují i ohlasy z Finska, Holandska, Itálie i Ameriky. Odborné studie ze zahraničí vyzdvihují u koloběhu především komplexnost pohybu, nižší zatížení kloubního aparátu, optimální zatěžování kardiovaskulárního aparátu, vysoké spalování kalorií a tvarování postavy, především boků, dolních končetin a hýždí, což ocení hlavně ženy. Pro muže bude určitě zajímavé, že vystačíte s nižším časovým zatížením k výraznému zvýšení trénovanosti, posílení odrazu a zpevnění bederní páteře. Zároveň je to elegantní dopravní prostředek, bez nutnosti speciálního oblečení, údržby a provozních nákladů. Prostě královna koloběžka.