Na vodní ploše se konal finálový víkend v Českém otevřeném pohárovém kanoepolu. Do Jablonce se sjely týmy z různých loděnic z celé České republiky. Největší účast měli zástupci pražské loděnice TJ Kotva Braník.

„Hlavní cíl Českého otevřeného poháru je ten, aby se tento sport, kanoe polo, co nejvíce rozšířil po celé republice. Do lodí mohou usednout nejen nově příchozí zájemci, ale vodní slalomáři či sjezdaři. Organizujeme i další akce, rádi přijedeme tam, kam si nás pozvou, protože si chtějí tento sport vyzkoušet.

Připraví program

Celý víkend se pak zájemcům budeme věnovat. Zahrají si také zápasy, ve kterých půjde o body do tabulky. A když se jim bude dařit, utkají se se soupeři na finálovém víkendu. A nejlepší z nich pak obdrží v soutěži cenu nejvyšší, pohár,“ informoval o zajímavé akci na jablonecké přehradě hlavní organizátor Petr Ježdík alias Cvrček.

Vodní pólo na kajacích, jak potvrdil , je bezpečná sportovní disciplína. Při zápasech v různých soutěžích nehrozí, při dodržování pravidel bezpečnosti, žádné nebezpečí.

Branka je nad vodou

„Týmy jsou pětičlenné. Snaží se dopravit míč do soupeřovy branky, která je dva metry nad hladinou a navíc tak, aby na něj brankář nedosáhl. Ten může svoji může bránit jen pádlem. Kolem sebe má ale útočníky. A obránci mohou hájit brankářský prostor pádly nebo rukama a taky loděmi. Případné přestupky proti pravidlům hlídá rozhodčí,“ popsal dění na vodě Cvrček.

Kanoe polo se hraje ve speciálních lodích, které, kvůli bezpečnosti, nejsou špičaté tak, jako třeba lodě na vodní slalom. Aby nedošlo ke zranění hráčů nebo poškození lodě, jsou ještě vybavené „nárazníky“. Hra trvá dvakrát deset minut s tří minutovou pauzou. Tým může v průběhu hry také střídat.

Přehrada vyhovuje

Jablonecká přehrada nabízí pořadatelům této akce výborné podmínky. Potvrdil to i Petr Ježdík. „Je v ní čistá voda, ani není moc studená. A letos je byl vody dostatek. V Jablonci je vždycky prima víkend,“ chválil prostředí šéf akce.

Česká republika má v tomto sportu také reprezentační tým. Letos poprvé se v Portugalsku zúčastnil Mistrovství Evropy. Soutěžil v kategorii do jednadvaceti let. A i když na medailových místech neskončil, daleko větší cenou pro české účastníky byly zkušenosti, které si přivezli.

Fyzičku ještě doladí

„Takticky a herně jsme se předvedli dobře. Na hráče jsem slyšel jen samou chválu. Slabší stránkou oproti o tři roky starším soupeřům byla hlavně naše menší fyzická kondice,“ uvedl k akci evropské úrovně pořadatel Cvrček. A dodal ještě zajímavost, že tato sportovní disciplína nevyžaduje, aby hráč musel být plavec.