Starosta Chrastavy Michael Canov (SLK) jásal radostí, když se dozvěděl, že světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová přijala jeho pozvání na slavnostní otevření tamního zrekonstruovaného hřiště.

„Měl jsem tu drzost, že jsem paní Kratochvílovou oslovil, a jsem rád, že pozvání přijala, je to opravdu osobnost, které si velice vážím," řekl na úvod slavnostního otevření hřiště Canov. Novou atletickou plochu za šest milionů korun, kterou ještě nedávno pokrývala jen škvára, tvoří dvě menší hřiště s umělým povrchem. Jsou vhodná pro tenis, basketbal a fotbal. Kolem nich se vine moderní atletická dráha a nechybí ani sektory pro vrh koulí a skok do dálky. „Všem sportovcům nové hřiště moc přeji a hlavně si dráhu opatrujte. Ne všichni se na ní vždy chovají podle pravidel a zbytečně pak umělý povrch ničí," uvedla držitelka světového rekordu Kratochvílová.

Chrastavě důstojné sportoviště dlouhé roky chybělo. Obzvlášť pak po povodních v roce 2010, kdy se bývalý škvárový areál už ani nedal nazývat hřištěm. „Byla to naše slabina. Ve městě chybělo hřiště na úrovni, které by mohlo fungovat pro základní školu," dodal starosta Chrastavy.

Na to ředitel školy reagoval takto: „Doufám, že naši tělocvikáři dají našim dětem takovou průpravu, že budeme vozit ještě více zlatých medailí," řekl Aleš Trpišovský.

Startovací výstřel

Chvíli poté světová rekordmanka výstřelem odstartovala úplně první závod na multifunkčním sportovišti, které Chrastava zaplatila ze smluvní pokuty. Tu jí musela na základě rozhodnutí soudu uhradit firma Integra za pochybení při opravě splaškové kanalizace. „Kdybychom soud nevyhráli, hřiště by letos určitě nebylo a bavili bychom se na městě, kde peníze někdy do budoucna ušetřit," uvedl starosta.

Kratochvílová: S pneumatikou už se neběhá

Neporazitelná Jarmila Kratochvílová. Královna atletiky, jejíž rekord v běhu na 800 metrů za třicet let nikdo nepřekonal a nejspíš ještě dlouho nepřekoná.

Jak je to možné? Co dělají současné sportovkyně špatně?

Možná už je špatně to, že mají všechno, jak se říká, na stříbrném podnose. Jinak závodnice hrozně moc závodí, je spousta velikých a také finančně atraktivních závodů, kterých se zúčastňují. Běhají desítky závodů v průběhu roku, takže teď už ani tak nejde o ten světový rekord jako o body například na diamantových ligách. Ty holky jsou jenom ženy, nejsou to stroje a ony musejí odpočívat, cestovat a tolik netrénují.

Vy jste během své vrcholové kariéry trénovala běh s pneumatikou v zádech. Měla jste ji uvázanou kolem pasu. Trénuje se tak i dnes?

Teď už to dělá hodně trenérů. Ono to není tak náročné, dříve to náročné bylo, ale dnes jsou vymyšlené jiné, odlehčenější věci. Je to stejná váha, jakou má pneumatika, ale lépe se to tahá po tartanových drahách. Je to jiné, než když já jsem trénovala na škváře. Má to smysl a pomáhá to jako jeden dobrý tréninkový prostředek.

A čím vy se v současné době zabýváte, kde a koho trénujete?

Trénuji v Čáslavi na atletickém stadionu převážně mládež, ale teď je taková trochu složitá doba. Moc se jim nechce, jsou takoví otrávení, já jsem z toho otrávená, protože atletický systematický trénink je práce, to se nedá nic dělat. Musím se přizpůsobovat době, která je, jaká je, a i když jim říkám, jak je atletika krásná, tak na to moc neslyší. Ale když si vezmete, jak běhá třeba Bolt, tak to už je nádhera.

Vidíte vůbec v některých světových atletkách potenciál, že by mohly překonat ten váš světový rekord?

Některé závodnice jsou určitě blízko. Všechny tři, které mám na mysli, jsou černé pleti. Jedna je z Keni, jedna z Jihoafrické republiky a ta třetí z Burundi, ale vrátím se k tomu, co už jsem říkala. Ony moc závodí a nemají tolik času na tréninky. A teď už je atletika trochu o show, už to není jako za mých časů.

Jsme v Chrastavě, kam jste přijela otevřít multifunkční hřiště. Jaké jsou vaše vazby na sever Čech?

Mám ráda hory, v zimě sem ráda jezdím na běžky a pak sem také často jezdím na atletické závody se svými svěřenci, do Liberce a Jablonce. Když jsem sama závodila, tak jsem hodně často trénovala v zimě v hale v Jablonci, takže tady ten kraj znám docela dobře, ale konkrétně v Chrastavě jsem nikdy nebyla, tak jsem ráda, že jsem to mohla napravit. A hned na atletické dráze.

Sledujete rodačku z Liberce Zuzku Hejnovou, která v letošní sezóně zazářila právě v disciplíně vám tolik blízké, v běhu?

Zuzku sleduji už od jejích dorosteneckých let, už tehdy byla hodně dobrá. Teď je absolutně nejlepší na světě, je mistryně světa, má medaili z olympijských her, takže už je úplně nejvýš a já už jí jen přeji, aby to všechno zvládla, aby byla zdravá, což je pro sportovce absolutně nejdůležitější. Myslím ale, že Zuzka je ten typ zdravých sportovců, tak ať jí to dlouho vydrží. Budu ji sledovat dál a hrozně jí gratuluji.

Na závěr rozhovoru Jarmila Kratochvílová dodala, že jí vždy buší srdce, když vidí třeba v televizi nějaký závod. Když vidí, že se běží rychle a že možná bude překonán její rekord.„Ten rekord tu je od toho, aby se překonal, aby byl motivací pro ty ostatní, ale pak, když skončí atletická sezóna, tak mám takový příjemný pocit u srdce, že ten rekord vydržel a je tady v Česku."