Prvoligový kolektiv jabloneckých basketbalistek Bižuterie přivítal dva týmy z moravské metropole Brna, tedy z města, kde se hraje historicky dlouhodobě špičkový basketbal žen.

Hrají taky extraligu

V první lize sice působí „jen" béčka Valosunu a také nedávného vítěze Evropské ligy Žabovřesk. To hraje nyní pod názvem Žabiny, ale jak předvedl právě tento klub, tak do Jablonce na duel poslal pět hráček ze soupisky extraligového áčka.

Bižuterie - Valosun Brno B 58 : 56 (15:19, 33:28, 48:44)

Těžká zkouška mladého týmu domácí Bižuterie, ve které basketbalistky se ctí obstály. Již po pěti minutách byl nerozhodný stav 10:10 a průběh utkání pak až do konce vyrovnaný. Za devadesát sekund byl ale soupeř ve vedení 17:10. Do konce první periody se domácím podařilo snížit. Skvělé představení zahájila domácí rozehrávačka Bára Čmejrková, která vstřelila po sobě dvě trojky a otočila na 25:22 pro svůj tým. Do poločasu přidala Bára ještě další dvě. A za zmínku stojí hlavně ta se závěrečným hvizdem prvního poločasu z místa minimálně dva metry za trojkovou čárou. Minimálně čtyřbodový náskok si domácí udržovali zejména skvělou obranou. A i když se nedařilo skórovat, tak vždy se podařilo balón vybojovat a zakončit rychlý protiútok.

Nekonečná minuta

V závěrečné čtvrtce se podařilo po bloku Terezy Ješkeové ubránit stav 55:46, což byl největší rozdíl. Pak ale začalo drama. Klokočníková dala 58:50. Následovaly v krátkém sledu tři chyby, které soupeř trestal. Děvčata dostala strach z vítězství, jak jinak si vysvětlit přihrávku Vackové, kiks P. Hujerové či hod z autu do autu Jaceňkové nebo příliš rychlý pokus o trojku. Do konce zbývala 1:01 minuta a pro slabší povahy to byla minuta nekonečná, ale podařilo se jednokošový náskok ubránit. „Přímo neskutečný výkon podala Bára Čmejrková, která řídila tentokrát bez chyb hru celého družstva, úspěšně pronikala pod koš a hlavně nastřílela dvaadvacet bodů, z toho pět trojek. Za útočný doskok a obranu bych pochválil Alenu Klokočníkovou," řekl kouč Bižuterie Daniel David.

Sestava a body: Čmejrková 22 (5 x trojka), Klokočníková (1 x trojka), Matulková 8, T. Ješkeová 6, Vacková 4, Jaceňková 2, K. Ješkeová 1, Kalinová, P. a M. Hujerovy.

Bižuterie - Žabiny Brno B 60 : 72 (7:18, 22:35, 42:52)

Už úvod utkání, který byl 2:11, ukázal, kdo je favoritem zápasu. Žabiny sice už nejsou suverénem ženské extraligy, ale jejich áčko je stále špička. Po poslední prohře hostí v Praze Nuslích o sedmadvacet bodů, poslal brněnský tým kromě dvou hráček z Nuslí do Jablonec ještě další tři ze soupisky A týmu. A ty duel s Bižuterií rozhodly, když nastřílely více jak polovinu bodů (Holešínská 11, Šoukalová 12 a Stoupalová 15). Domácím se tolik nedařilo, i když to bylo hlavně zásluhou obrany zkušených Brňanek.

Čmejrková podruhé

Zajímavé bylo repete Čmejrkové v poslední vteřině první poloviny, když opět zakončila trojkou 22:35. Co je to platné, když domácí basketbalistky snížily několikrát na deset bodů a když za pár okamžiků to bylo opět minus šestnáct, a to ve stejné sestavě. Soupeřky byly viditelně lepším týmem a je jen škoda několika nevyužitých příležitostí.

Na basket nechodí

Jen chyběl odpovídající zájem diváků, a tak je na místě otázka, jestli někde najdou vyznavači soubojů pod koši také propagaci soutěží a oddílů?

Sestava a body: Jaceňková 10 (1 x trojka), Bastlová a Matulková 9 ( každá 1 x trojka), Čmejrková 9 (2x trojka), Klokočníková, K. a T. Ješkeovy po 6, Vacková 3, Kučerová 2, Kalinová, M. a P. Hujerovy.