Ve sportovní hale u přehrady se o víkendu uskuteční mistrovství republiky v capoeiře dětí a dospělých. Ojedinělá akce přiláká do Jablonce špičkové závodníky. „Zázemí a kapacita tak velkou akci umožňuje. A my jsme organizátory závodu, který nabídne to nejlepší z capoeiry v republice," uvedl za pořádající, jabloneckou organizaci Vem Camara Capoeira Miroslav Riedel.

O tituly se utkají závodníci třech dětských kategorií od šesti do čtrnácti let a také ve stejném počtu dospělých. „Jedna z kategorií pro dospělé je profesionální, je určená pro držitele trenérských stupňů. Diváci v ní tedy budou mít možnost vidět bojovat nejlepší trenéry z celé republiky," uvedl Miroslav Riedel.

Bojují tady o tituly

Do Jablonce se sjedou závodníci z dvanácti měst, tři z Moravy a devět z Čech. Pořadatelé očekávají účast nejlepších capoeiristů, sto dvaceti dětí a padesáti dospělých. Jablonečtí organizátoři vědí, že se jedná o prestižní akci, a proto přípravě věnovali maximu. „Akci připravoval můj oddíl Vem Camara Capoeira velmi pečlivě, protože chceme pro účastníky připravit ty nejlepší podmínky," zdůraznil trenér Miroslav Riedel.

Dorazí až Brazílie

Tomu se také povedlo zajistit do poroty tři světové top odborníky na capoeiru. Prezidentem mistrovství je brazilský učitel, Mestre Pacoca. Rozhodovat budou spolu s ním další brazilští odborníci na capoeiru, jeden z nich působí v Barceloně a druhý Amsterodamu. „Porota je nestranná, nikomu nebude nadržovat, závodníky neznají. Jako vždy, bude přísná a spravedlivá," potvrdil jablonecký organizátor Miroslav Riedel.

Nastoupí i domácí

I domácí oddíl má svá želízka v ohni. „Připravovali jsme se měsíc, jak děti, tak dospělí. Zaměřili jsme se na fyzičku, na hru i techniky, které jsou v takových závodech důležité. Soutěží se ve dvojicích. Je to boj a tanec dohromady. Dvojice musí předvést soulad hry i bojovou stránku. Nepředvádí ale žádnou sestavu. Každý z nich dostane osobní body a potom ještě dvojice body společné," připomenul M. Riedel.